Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 maj 2021 Godzina:
imieniny: Benedykta, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Sprzęt elektroniczny podrożeje? Rząd planuje nowy podatek

Obecnie żyjemy w takich czasach, że nikt z nas nie potrafi funkcjonować bez sprzętu elektronicznego. Pomimo i tak wysokich już cen, będzie jeszcze gorzej. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad projektem nowej ustawy, która ma wprowadzić dodatkową opłatę, a co za tym idzie – za cały sprzęt w przyszłości zapłacimy więcej.

Któż z nas nie posiada sprzętu elektronicznego? Dzieci zamiast zabawek dostają smartfona, a w prawie każdym domu jest telewizor czy komputer. Już teraz na ich zakup trzeba poświęcić kilkaset złotych, a koszt niektórych sięga nawet rzędu kilku tysięcy.

Na cenę sprzętu wpływa wiele czynników, a wśród nich opłata reprograficzna. Jest to kwota doliczana do ceny sprzętu i przekazywana organizacjom, które zajmują się prawami autorskimi lub prawami, jak np. najbardziej znany - Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Teraz resort kultury pracuje nad projektem ustawy, która ma rozszerzyć tę opłatę. Cały sprzęt miałby wówczas podrożeć o 6%, co przy sprzęcie wartym 4 tysiące oznacza wzrost o 300 złotych, a w przypadku droższego do nawet 600 złotych. Projekt zapowiadany był jeszcze w ubiegłym roku i został wpisany do programu wyborczego PiS. Wtedy jednak prezydent Andrzej Duda obiecał, że go nie podpisze.

Nasuwa się więc pytanie, dlaczego akurat pieniądze z tej opłaty mają trafić do tych organizacji? Rząd tłumaczy to tym, że te zmiany mają pomóc zawodowym artystom, a jest to kwestia zaniedbana od wielu lat. Chodzi tu zarówno o słuchanie muzyki, ale również o masowe korzystanie i kopiowanie materiałów z serwisów streamingowych typu YouTube czy Netflix.

Z pewnością stawka nie będzie identyczna dla wszystkich urządzeń i nośników danych (...). Najważniejsze jest, aby kwoty, które dotąd zostawały przez lata w kieszeni producentów sprzętu, trafiły wreszcie - tak jak w większości rozwiniętych krajów - do artystów pozbawionych wynagrodzenia za swoją pracę wskutek masowego, bezpłatnego kopiowania i odtwarzania ich utworów na urządzeniach elektronicznych – powiedziała dla PAP Wanda Zwingrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Już teraz w internecie można znaleźć przeróżne komentarze odnośnie jeszcze niewprowadzonego podatku. Ich autorzy zauważają, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to oprócz tego, że wzrosną ceny urządzeń to polskie firmy będą upadać lub przenosić się za granicę.

Oceniamy ten projekt jednoznacznie negatywnie. Uderza on bezpośrednio w polskich przedsiębiorców, w polskich konsumentów, w budżet państwa oraz we właśnie konsultowany Krajowy Plan Odbudowy. Jednocześnie trudno nam się dopatrzeć w tym projekcie jakichkolwiek korzyści dla artystów –powiedział Andrzej Przybyło, prezes AB, firmy zajmującej się importem i dystrybucją elektroniki dla money.pl

Social Changes na przełomie stycznia i lutego zorganizowało badanie, co myśli na ten temat społeczeństwo. Wśród ankietowanych 75% osób jest przeciwna wprowadzeniu nowej opłaty. Ponadto 54% osób, które wzięły udział w badaniu twierdzi, że po wprowadzeniu podatku będzie rzadziej kupować sprzęt.

JF, fot. pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/