Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Steinway w Filharmonii ZDJĘCIA

Filharmonia Kaliska ma wreszcie własny fortepian dobrej jakości. Instrument zakupiono pod koniec grudnia minionego roku, ale okazją do jego oficjalnej prezentacji był niedawny koncert z udziałem Leszka Możdżera. Fortepian firmy Steinway przyjechał z zagranicy, z jednego z renomowanych studiów nagraniowych. „To bardzo dobry egzemplarz” - podkreślił na konferencji prasowej dyrektor Adam Klocek, a jego opinię potwierdził solista.

Filharmonia, przypomnijmy, już dawno miała kupić – dzięki ministerialnej dotacji – fortepian od jednej z firm kaliskich, ale ostatecznie okazało się, że ma on dość dużo elementów nieoryginalnych. Dyrektor Adam Klocek raz jeszcze podkreśla - zaprzeczając nieścisłościom, jakie pojawiły się w materiale TVN - że do zakupu nie doszło. „Oczywiście nie zapłaciliśmy za ten fortepian, zatem informacja jakoby Filharmonia kupiła ten instrument jest skrótem myślowym, który w fałszywym świetle stawia naszą czujność i całą transakcję, do której w końcu nie doszło” – powiedział dyrektor Kaliskiej Filharmonii.

Leszek Możdżer i Adam Klocek

Sprawę tamtego nieszczęsnego fortepianu bada policja i prokuratura, a nowy cieszy już oczy i uszy melomanów. Swoistej inauguracji jego koncertowego żywota w naszym mieście dokonał Leszek Możdżer, który chwalił fortepian, ale podkreślił, że na pełne poznanie instrumentu potrzeba znacznie więcej czasu. „Pierwsze wrażenie robi bardzo dobre i cieszę się, że taki instrument jest, ale też cieszę się, że policja i prokuratura zajmuje się sprawami strojnicy mostków dna rezonansowego, politury, klawiatury i nóg, bo pierwszy sygnał był, że nogi były źle dobrane…” – mówił z odrobiną rozbawienia pianista. „Jak to mówią w Ameryce, ostatnio się dowiedziałem, takie fortepiany to Stein-Was albo Franken-Steinway” – żartował Adam Klocek. „Proszę Państwa, branżowo mówi się na to przeszczep po prostu” – podsumował całą sprawę śmiejąc się Leszek Możdżer.

Skupienie części konferencji na sprawach instrumentów zaowocowało także wyznaniem wybitnego jazzowego pianisty, że niezwykle ceni sobie kaliską tradycję fortepianmistrzowską i to właśnie tutaj najczęściej robi zakupy. „Tylko w Kaliszu istnieje supermarket z częściami fortepianowymi, w którym można przejść się z koszykiem pomiędzy regałami i dostać wszystkie części, od baryłek, przez filc, po zawiasy i podpórki” – opowiadał Leszek Możdżer. „Świat fortepianmistrzów to jest coś, co mi się najbardziej z Kaliszem kojarzy, pomijając kultowy festiwal pianistów jazzowych, który dla każdego pianisty w Polsce jest już marką samą w sobie. Jeżeli mówimy o świecie fortepianu, to trzeba mówić o Kaliszu, bo to jest europejskie centrum renowacji fortepianów i tutaj ludzie się na tym znają”.

Leszek Możdżer, jak się okazuje, jest w stałym kontakcie z kilkoma pracowniami renowacji fortepianów w naszym regionie, którym oddaje do remontu swoje instrumenty. Wśród nich jest – najprawdopodobniej jedyny w Europie - ulubiony Steinway D, w którym zastosowano – dzięki fachowości Piano Studio Ryszarda Mariańskiego - strój 432 Hz.

R. Kuciński, zdj. autor i FELA

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/