Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Święta to przede wszystkim przeżycie duchowe. Jedzenie i prezenty to tylko tło

Święta błyszczą, pachną i smakują, ale w ferworze przygotowań, biesiadowania i cieszenia się z prezentów powinniśmy pamiętać, że ten czas powinien być przede wszystkim momentem refleksji. Anturaż, jaki towarzyszy narodzeniu Jezusa osobom wierzącym powinien przypominać o cudzie, jaki wydarzył się w Betlejem ponad dwa tysiące lat temu. A samo Boże Narodzenie powinno być momentem zatrzymania i zastanowienia, czy jeszcze pamiętamy, dlaczego świętujemy.

Jednym z elementów Bożego Narodzenia jest odwiedzanie kościołów. I chociaż jest to zwyczaj kultywowany tylko w niektórych częściach kraju, także w Kaliszu, to wizyty w świątyniach i czas spędzonych przy szopkach, których tradycję budowania rozpoczął w 1223 roku św. Franciszek,  jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie, dlaczego obchodzimy święta. - Chodząc po kościołach kaliskich i przyglądając się, jak są poszczególne szopki zbudowane to mam prośbę, żeby nie zobaczyć tam tylko figur, nie zobaczyć tylko siana, nie zobaczyć tylko ładnie ustrojonych kwiatów, ale przede wszystkim zobaczyć to, co widział Franciszek, to co czasami nam umyka: niesamowity moment, jak się potrafił Bóg dla człowieka uniżyć – apeluje o. Grzegorz Stroczyński z kaliskiego zakonu franciszkanów. - On mógł zostać w niebie, tam miał wszystko z najwyższej półki, a on to wszystko zostawił po to, żeby ogołocony, poniżony oddać się człowiekowi. To jest prawdziwy wymiar świąt Bożego Narodzenia, wcielenia.

Franciszkanin dodaje, że nie prezenty, nie biesiadowanie są w tym czasie najważniejsze. - Ważne, żeby nam nie przyciemniły wartości duchowej także nasze spotkania, bo one będą zapewne radosne i za to chwała, ale najważniejszy jest moment przyjścia Boga, bo to jest ewenement na skalę światową. Nie zdarzył się taki przypadek nigdzie, żeby ktoś mieszkający w niebie swoją stopą dotknął ziemi, grzesznej ziemi, ale z drugiej strony świętej, bo człowiek ma zdolność, że może zmierzać do świętości, więc to jest taki wymiar świąt – podkreśla o. Grzegorz Stroczyński. 

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/