Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Szlachetna Paczka: wolontariusze pilnie poszukiwani!

Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości pilnie poszukują wolontariuszy w Wielkopolsce. Brakuje ponad 800 osób! Jeśli nie uda się ich zrekrutować, pomoc potrzebującym będzie w tym roku zdecydowanie mniejsza. Zgłoszenia przyjmowane są także w Kaliszu, to już ostatni moment.

Od 2001 roku Szlachetna Paczka zmienia historię ludzi w potrzebie, a od 9 lat w ten sposób działa w Kaliszu. Pomimo pięknej aury jaką niesie za sobą ta akcja, potrzebujących osób z roku na rok przybywa. Nie uda się jednak dotrzeć do każdej z nich bez udziału wolontariuszy. Tych niestety nadal brakuje – w całej Wielkopolsce aż 800 osób!

Wolontariusze pracują cały rok, jednak przedświąteczna rekrutacja trwa już teraz. Obecnie w Kaliszu jest 40 aktywnych wolontariuszy, którzy w ubiegłym roku dotarli do 168 rodzin. Wolontariusz, poznając rodzinę, poznaje jej potrzeby. A głównym celem Szlachetnej Paczki jest ich zaspokojenie.

Do mnie wszystkie historie rodzin spływają, ja je nanoszę do systemu i przydzielam wolontariuszom, wtedy odwiedzamy rodziny w parach. Na pierwszym spotkaniu poznają historie rodziny, drugie ukierunkowane jest na potrzeby danej rodziny – wyjaśnia Kasia, liderka Szlachetnej Paczki w Kaliszu.

Szlachetna Paczka to nie tylko pomoc. To także paczka ludzi o wielkim sercu, którzy się jednoczą.

My potrafimy, nie znając się, spotykać się i razem pomagać tym rodzinom. Tak że zapraszamy, zachęcamy - dołączcie do tej fantastycznej paczki – mówi Agnieszka, wolontariuszka.

Bez wolontariuszy skala pomocy będzie w tym roku mniejsza

Oliwier ma 12 lat. Pasjonuje się prehistorią i konstrukcją budynków. Jest bardzo dobrym uczniem – gdy zaciekawił się mitologią, potrafił doczytywać o niej przez kilka dni, poza lekcjami. Mimo to ma bardzo niską samoocenę. Gdy ma opisać siebie, mówi „śmieszny”, a na pytanie o największe marzenie odpowiada: „żeby ludzie mnie szanowali”. Lekcje w trybie zdalnym nie tylko odebrały mu zapał do nauki, ale także podkopały wiarę w siebie. Przy każdej okazji koledzy naśmiewali się z niego, jego pokoju czy krzyków młodszej siostry z niepełnosprawnością, które dobiegały zza ściany.

Dzieci, które w siebie nie wierzą, wchodzą w nowy rok szkolny z dodatkowym bagażem trudnych emocji po miesiącach nauki zdalnej. Rodziny nie wiedzą, czy uda im się przetrwać zimę, kiedy pieniędzy nie wystarcza nawet na jedzenie, nie mówiąc o odłożeniu na opał. Właśnie takie osoby chce objąć wsparciem Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości.

W całej Wielkopolsce brakuje aż 800 wolontariuszy.

Bez wolontariuszy nie poznamy kolejnych historii, nie dotrzemy ze wsparciem. Bez Ciebie im nie pomożemy. Wejdź na www.superw.pl i zgłoś się do wolontariatu. To już ostatni moment – apelują o zgłaszanie się organizatorzy akcji. -  Z obecną liczbą wolontariuszy Szlachetna Paczka może dotrzeć jedynie do 807 rodzin z województwa wielkopolskiego, to o 825 mniej niż w poprzednim roku. Skala pomocy może być w tym roku zdecydowanie mniejsza także w Akademii Przyszłości. Jeżeli nie uda się zrekrutować brakującej liczby wolontariuszy, wsparciem zostanie objętych o 226 mniej dzieci w porównaniu do poprzedniej edycji.

Wolontariuszem prowadzącym może zostać każda pełnoletnia osoba. Nieco młodsi, którzy mają ukończone 16 lat mogą być wsparciem dla bardziej doświadczonych.

By dołączyć do szeregów kaliskich wolontariuszy należy wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl i wybrać rejon Kalisz. Zapisy trwają do 30 września -> https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/wolontariat-w-paczce/?action=superw&place=licznik

Kryzys dobroczynności?

Dobroczynność może znaleźć się w kryzysie – taki wniosek płynie z nowego Raportu o Obojętnieniu przygotowanego przez Szlachetną Paczkę. Ponad 40% organizacji społecznych zawiesiło swoje działania sprzed pandemii. W wielu z nich brakuje wolontariuszy. Szycie maseczek, robienie zakupów seniorom, rozwożenie obiadów medykom, wyprowadzanie psów sąsiadom – na początku pandemii wielu z nas przejęło się losem potrzebujących. To był nasz zryw, narodowe powstanie przeciw lękowi i bierności. Jak każdy zryw i ten był jednak krótkotrwały.  Przez zmęczenie, niepewność, ograniczony czas czy fundusze Polacy obojętnieją na potrzeby najsłabszych.

JF, MIK, fot. Akademia Przyszłości

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/