Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Innocenta, Innocenty

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Szubienica na czwartym miejscu. Drzewem Roku rzeszowski czarny bez

Tuż za podium uplasowała się Szubienica z Oszczeklina w powiecie kaliskim w tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku. Krzywą sosnę, z którą łączy się niezwykła historia, zgłosili uczniowie szkoły w Rajsku w gminie Koźminek. Pucharu nie ma, ale czwarte miejsce też cieszy, zwłaszcza że konkurencja była spora. Najwięcej głosów oddano na czarny bez z Rzeszowa. Konkurs od 9 lat organizuje Klub Gaja.

Na zdjęciu zwycięzca konkursu - bez czarny z Rzeszowa

9. już edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Na 16 finałowych drzew podczas głosowania internauci oddali ponad 13 tysięcy ważnych głosów, a na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 tysięcy odsłon.

Rywalizacja trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął bez czarny z Rzeszowa, uzyskując 2315 głosów internautów. Drugie miejsce zajęła Lipa Anna w Kliniskach Wielkich w gminie Goleniów w województwie zachodniopomorskim z 1905 głosami. Trzeci na podium stanął  Dąb Wolności w Głownie w województwie łódzkim, zdobywając 1400 głosów internautów. – Niezwykłą wartością tegorocznego zwycięzcy jest to, że krzew, który przyjął formę drzewa, został zgłoszony nie przez instytucję, a osobę prywatną. To dobry znak na przyszłość. Świadomi znaczenia przyrody i drzew obywatele stanowią tę grupę, która może wspomagać ochronę drzew i krajobrazu naszych miast i terenów wiejskich. Gratulacje! – komentuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.  

Ponad 200-letni bez czarny rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Zwycięzca ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo rosło tu „od zawsze”.

Prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo  przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie, cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

Statuetka Drzewo Roku 2019 trafi do mieszkanki Rzeszowa Haliny Sikory, która zgłosiła drzewo do konkursu, a także do włodarzy miasta, na którego terenie rośnie bez czarny. W 2020 roku ten piękny, kochany przez rzeszowian bez będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku.

Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2019 roku w Warszawie, podczas inauguracji 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja. - Konkurs Drzewo Roku co roku pokazuje nam, że Polacy kochają drzewa, otaczają je opieką, pielęgnują tradycje i historie z nimi związane. Gratuluję zwycięzcom wspólnoty, która zawiązała się wokół tego drzewa, które do tej pory nie było szerzej znane nawet w samym Rzeszowie, a dzięki konkursowi  zgromadziło wokół siebie tylu miłośników drzew. To wspaniały przykład postawy szacunku i dbałości o otaczającą nas przyrodę  – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

W konkursie o uznanie internautów walczyła także krzywa sosna Szubienica z Oszczeklina w gminie Koźminek. Drzewo i jego niezwykłą a równocześnie tragiczną historię zgłosili uczniowie z Rajska w gminie Opatówek WIĘCEJ. Ich kandydat do tytułu uzyskał 1 225 głosów.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez drzewa biorące udział w głosowaniu:

 1. Bez czarny  w Rzeszowie (woj. podkarpackie) – 2315 głosów
 2. Dąb Konrad  w Leszczynach (gmina Czerwionka – Leszczyny, woj. śląskie) - 177 głosów
 3. Dąb Jagiellon w Rzepniku ( gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie) – 796 głosów
 4. Dąb Maciej w Adamowie-Wsi (gmina Radziejowice, woj. mazowieckie) – 257 głosów
 5. Dąb Nestor we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) – 1147 głosów
 6. Dąb-kapliczka Pustelnik w Bełwinie (gmina Przemyśl, woj. podkarpackie) – 378 głosów
 7. Dąb Wieleński w Wieleniu (woj. wielkopolskie) – 825 głosów
 8. Grab Jankowicki w Jankowicach (gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie) – 321 głosów
 9. Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie) – 487 głosów
 10. Krzywa Sosna Szubienica w Oszczeklinie (gmina Koźminek, woj. wielkopolskie) – 1225 głosów
 11. Lipa Anna w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie) – 1905 głosów
 12. Śmiałowicka morwa (Śmiałowice, gmina Marcinowiec, woj. dolnośląskie) – 233 głosy
 13. Nasze Drzewo w Lubomierzu (gmina Lubomierz, woj. dolnośląskie) – 252 głosy
 14. Sosna w Celestynach ( gmina Malanów, woj. wielkopolskie) – 321 głosów
 15. Dąb Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie) – 1400 głosów
 16. Matczyna Lipa w Jelczu-Laskowicach ( gmina Jelcz-Laskowice, woj. dolnośląskie) – 1004 głosy

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

AW, Klub Gaja

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/