Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Norma, Karolin

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Szykują się na wzrost bezrobocia

Bezpłatne urlopy lub praca na pół etatu albo - w najlepszym przypadku - tylko przez kilka dni w tygodniu. Z wielu firm płyną już informacje o wypowiedzeniach i planowanych zwolnieniach. Tarcza antykryzysowa, jak większość przedsiębiorców i ekonomistów mówi, nie pomoże w zachowaniu miejsc pracy i bezrobocie wzrośnie. Chociaż w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kaliszu jeszcze spokój to już zaczyna się planowanie pracy, kiedy zaczną pojawiać się osoby, które zostały właśnie zwolnione.

Ostatnie lata to informacje o minimalnym bezrobociu – nie pracował kto nie chciał. Cała reszta pracę, nawet jeśli nie marzeń, ale pozwalającą żyć, miała. Raczej to pracodawcy szukali pracowników, a teraz zaczynają się ich pozbywać. Krach gospodarczy spowodowany koronawirusem coraz bardziej zaczyna zaglądać nam w oczy i jak mówią specjaliści od ekonomii, tarcza antykryzysowa to plaster na ranę, a nie operacja ratująca życie. – Mamy sporo telefonów z pytaniami o wsparcie, które przygotował rząd, ale to raczej badanie tematu – mówi Artur Szymczak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu. – Jednak spodziewamy się, że w najbliższym czasie zacznie przybywać też bezrobotnych. Nie mamy jeszcze informacji o zwolnieniach grupowych, raczej słyszymy plotki, w których firmach takie planują.

Informacji przekazywanych z ust do ust, że kolejne firmy planują zwolnienia, jest coraz więcej. Sporo przedsiębiorstw zawiesiło działalność, a pracowników wysłała na urlopy, często bezpłatne. Inne nie będą przedłużać umów czasowych. Niektóre skróciły tydzień pracy i płacą tylko za dni, kiedy taka jest wykonywana. – Szykujemy się na osoby, które straciły pracę. Musimy zorganizować tak działanie urzędu, by rejestrujący się i nasi pracownicy byli bezpieczni – dodaje Artur Szymczak. – Być może będą zapisy na konkretną godzinę. Mamy jeszcze trochę czasu, bo podejrzewamy, że bezrobotni lawinowo zaczną zgłaszać się pod koniec miesiąca.

W całym kraju na koniec marca było zarejestrowanych 920 tysięcy bezrobotnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że to końca roku będzie to nawet prawie 1,5 miliona osób.

AW, zdjęcie arch.   

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/