Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Trwa śledztwo w sprawie DPS w Kaliszu. Od początku epidemii w placówce zmarło 41 osób

Trwa prokuratorskie śledztwo dotyczące sytuacji epidemicznej w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu. Na razie prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym osobom. Śledczy gromadzą dokumentację, m.in. medyczną i przesłuchują świadków. Zarzuty, o ile będą stawiane, pojawią się po uzyskaniu opinii, którą na podstawie zebranych materiałów wydadzą biegli.

Część dokumentacji medycznej pensjonariuszy DPS-u przy ul. Winiarskiej została zabezpieczona na początku maja. Prokuratorzy przyglądają się także kwestiom dotyczącym decyzji o wdrażaniu zasad bezpieczeństwa w placówce, które zapadały od momentu ogłoszenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i oraz już po stwierdzeniu pierwszego przypadku zachorowania u jednej z pracownic.

Kolejne niezbędne w śledztwie materiały zabezpieczono we wtorek 2 czerwca, dzień przed protestem części pracowników przeciwko dyrektorce DPS-u, którą jej podwładni obwiniają o zaniedbania prowadzące do rozprzestrzeniania się wirusa WIĘCEJ; ona sama również zachorowała i w ostatnim czasie przebywała na zwolnieniu lekarskim. – Wszystko odbywa się etapami z uwagi na udostępnienie budynku i jego dezynfekcję już po ponownym otwarciu – wyjaśnia Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, a przypomnijmy, że od 9 kwietnia do 21 maja placówka była objęta kwarantanną. - Niewątpliwie sama kwestia związana z zagrożeniem epidemicznym, zarówno w tym budynku jak i dotycząca znacznej części pensjonariuszy i personelu, skutkuje tym, że część czynności możliwa jest dopiero w sytuacji, kiedy ich stan zdrowia będzie na poziomie umożliwiającym prowadzenie czynności bez zagrożenia.

Najbardziej kontrowersyjna w sprawie osoba, czyli dyrektor placówki, został przesłuchana w środę 3 czerwca. Wróciła właśnie ze zwolnienia lekarskiego, ale najprawdopodobniej ze względu na protest przeciwko niej, poszła na urlop.

Prokuratorskie śledztwo prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko. Gromadzenie dokumentów oraz przesłuchania pracowników, pensjonariuszy i ich rodzin pozwoli na dokonanie karno-prawnej oceny sytuacji, jaka miała miejsce w ostatnich tygodniach w DPS-ie w Kaliszu. Od początku wybuchu epidemii zachorowało ponad 100 pensjonariuszy, w tym 41 osób zmarło. Z koronawirusem zmagali się także pracownicy placówki. Materiały zebrane przez prokuraturę będą musiały być ocenione przez biegłych, którzy wydadzą opinię i to dopiero pozwoli na podjęcie dalszych kroków. Wszystko może potrwać kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Obecnie na terenie Domu Pomocy Społecznej przebywa 113 pensjonariuszy. - Jedna osoba jest urlopowana, a 22 są hospitalizowane. Łączna liczba mieszkańców wynosi 136. Wśród nich 73 osoby to ozdrowieńcy - informuje Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Kalisza. W placówce znajduje się także 45 pracowników. W tym gronie 3 osoby są na przebywające stale terenie DPS-u, 40 osób wraca po pracy do swoich domów, a 2 osoby są na nocną zmianę. Pracowników wspiera jeden wolontariusz.

AW, zdjęcie MS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/