Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Tu rodziła się niepodległość ZDJĘCIA

„Szczypiorno. Tu rodziła się niepodległość” – to najnowsze wydawnictwo Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Album, którego premiera odbyła się w czwartek, tj. 20 grudnia, w siedzibie głównej placówki, wydano dzięki pomocy Biura Programu „Niepodległa”.

Album, do którego wstęp napisała kustosz Działu historii MOZK Anna Roth, zawiera wybór fotografii z obozu w Szczypiornie pochodzących ze zbiorów kaliskiego muzeum. Obóz jeniecki w Szczypiornie założony został w styczniu 1915 r. w ramach przygotowywanej przez Niemcy ofensywy na wschód i miał być tylko obozem przejściowym, kwarantannowym, działającym w okresie letnim. Początkowo przetrzymywano tam jeńców rosyjskich. Później dołączyli do nich jeńcy różnych narodowości, różnego wyznania i różnego koloru skóry. Byli wśród nich: Anglicy, Amerykanie, Włosi, Francuzi, Belgowie, Serbowie i Czarnogórcy, Australijczycy, Hindusi oraz Murzyni z wojsk kolonialnych. W praktyce okazało się, że obóz istniał do końca wojny i przewinęło się przez niego ponad 20 tysięcy jeńców wojennych oraz osób cywilnych podejrzanych o niepodległościowe i wolnościowe poglądy.

W Szczypiornie pierwsi legioniści pojawili się 13 lipca 1917 r. Jak wspominał Wacław Kobyłecki – jeden z internowanych żołnierzy - ich oczom ukazało się: „miasto otoczone kilkoma rzędami drutów kolczastych. Miasto powolnego konania z głodu. Miasto niewoli.”.
Fotografie ze zbiorów MOZK przedstawiają codzienne życie legionistów w obozie, infrastrukturę obozową – baraki, ambulatorium, plac apelowy, kantynę oraz wydarzenia, takie jak naszywanie numerów obozowych czy odprawianie nabożeństwa.
Podczas czwartkowej promocji książki można było posłuchać pieśni legionowych, a także kolęd w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu. Publikacja została wydana przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2020. Organizatorem wydarzenia było Biuro Programu „Niepodległa”. Album można otrzymać nieodpłatnie w siedzibie MOZK. Jest także dostępny w wersji cyfrowej na stronie internetowej muzeum.

R. Kuciński, na podstawie materiałów MOZK

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/