Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Uczennice z Cekowa-Kolonii walczą o udział w XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Natalia Pośpiech i Klaudia Pfeifer, uczennice III klasy gimnazjum Szkoły Podstawowej w Cekowie-Kolonii biorą udział w projekcie edukacyjnym, który ma wyłonić uczestników XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tegoroczny temat sesji to: „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Projektowi patronują: Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W ramach projektu uczennice podejmują działania mające na celu upamiętnienie losów i działalności posła, który sprawował mandat poselski w latach 1918-1939, i który podczas II wojny światowej działał dla dobra ojczyzny. Na swojego bohatera wybrały  Zygmunta Jaźwińskiego – posła na Sejm II RP III kadencji, adwokata kaliskiego, więźnia Auschwitz – Birkenau.

Uczestniczki projektu , korzystając z literatury, prasy ogólnopolskiej i lokalnej z czasów II Rzeczypospolitej, okupacji, archiwaliów i innych dostępnych  źródeł, sporządziły biogram posła, uwzględniając w nim  jego  losy oraz rolę,  jaką odegrał dla małej i dużej ojczyzny. Wśród lokalnej społeczności przeprowadziły również ankietę, w której pytały o postać Zygmunta Jaźwińskiego. Jej wyniki tylko utwierdziły je w przekonaniu, że istnieje potrzeba rozpowszechniania wiedzy na jego temat.

Młodzież ze szkoły w Cekowie-Kolonii poznawała sylwetkę Zygmunta Jaźwińskiego podczas wycieczki szkolnej do Kalisza; odwiedziła m.in. Villę Calisia, której w latach 1916-1939 poseł Zygmunt  Jaźwiński  był właścicielem. Ponadto uczestniczki projektu napisały scenariusz do filmu : „Śladami Zygmunta Jaźwińskiego – posła , kaliskiego adwokata, więźnia Oświęcimia”, który umieszczony zostanie na You Tube i przeprowadziły konkurs na okładkę filmu.

Informację o tej produkcji, a także kilka słów o jej bohaterze Natalia Pośpiech i Klaudia Pfeifer zawarły n aulotkach, które rozdały w sowim środowisku. Opiekunem grupy projektowej jest Teresa Chrzęściewska.

Opr. MIK, fot. org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/