Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Uczniowie II LO w Kaliszu zdają maturę międzynarodową ZDJĘCIA i WIDEO

W Kaliszu takich abiturientów jest tylko 9. Co prawda na egzaminie dojrzałości mierzą się z tymi samymi przedmiotami co ich rówieśnicy, ale… w języku angielskim. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki odbywa się matura międzynarodowa. Młodzież przygotowywała się do niej w sposób wyjątkowy, bo ten egzamin dojrzałości to także dodatkowe aktywności, które uczniowie musieli realizować przez dwa lata.

Dwuletni program matury międzynarodowej opiera się na sześciu różnych dziedzinach tematycznych, spośród których to uczeń sam wybiera przedmioty, które go interesują.

W ramach programu International Baccalauerate Diploma Programme uczniowie realizują obowiązkowo: pracę maturalną, teorię wiedzy, kreatywność, rozwój fizyczny i wolontariat.

Przygotowanie do matury międzynarodowej wygląda tak samo na całym świecie, niezależnie od tego w jakim kraju jest ona przeprowadzana. Taka matura daje wiele możliwości; uczniowie mają większe szanse dostania się na studia poza granicami Polski, zdobycia szerszej wiedzy i lepszych umiejętności, ciągłej komunikacji w języku angielskim, stworzenia nowych perspektyw i możliwości.

Matura i co dalej?

- Po tej maturze planuję studia za granicą, złożyłam podania na uczelnię w Liverpool i w Coventry. Liczę na to, że uda mi się dostać w jedno z tych miejsc. W Anglii bywałam już wiele razy i opcja studiowania tam bardzo mi się podoba. Zamierzam studiować kierunek Communication and Media, myślę, że dzięki temu będę mogła się spełnić, bo to jest coś co mi w 100% odpowiada i to będzie dla mnie świetna przygoda – mówi Marta Krupińska, uczennica II LO, która w tym roku przystąpiła do matury międzynarodowej.

Sesja egzaminacyjna maturzystów IB trwa trzy tygodnie. Kryteria oceny są ściśle określone przez komisje egzaminacyjne w Cardiff w Wielkiej Brytanii. - Teraz trzeba się przerzucić na trochę wakacyjny tryb bo podobno najcięższa praca przed nami. Najtrudniejszy egzamin to egzamin z matematyki, ponieważ przykładałem do niej najwięcej uwagi i najwięcej pracy i był to mój przedmiot najwyżej punktowany przy dalszej rekrutacji na studia i najbardziej się tym stresowałem w porównaniu do innych przedmiotów takich jak biologia czy język polski. Chciałbym wyjechać do Warszawy i studiować tam w Szkole Głównej Handlowej – zdradza Szymon Maziec, tegoroczny maturzysta.

Inna uczennica dodaje, że odczuwa teraz sporą ulgę, bo przez dwa lata trwania programu bardzo angażowała się w naukę i skupiała się na pisaniu prac maturalnych. – Na pewno było dużo więcej indywidualnej pracy, takich zadań kiedy trzeba było się wykazać samemu, wykonać jakąś dodatkową pracę, ale atmosfera była mam wrażenie dużo przyjemniejsza i bardziej kameralna niż w polskim systemie edukacji – mówi tegoroczna maturzystka Maja Przygońska.

Matura międzynarodowa, czyli jaka?

- Ten system troszeczkę jest inny i tak naprawdę jest to zarówno wyzwanie dla uczniów jak i wyzwanie dla nauczycieli. Uczniowie mają trochę więcej nauki z tego względu, że muszą napisać pracę maturalną z wybranego przez siebie przedmiotu. Jest to praca całkowicie samodzielna. Uczniowie muszą w niej sformułować tzw. research questions (pytania badawcze) i sami muszą sobie znaleźć bibliografię, sami muszą przyłożyć się do tego, żeby tę pracę ukończyć – mówi Alina Rzepiak, koordynatorka programu matury międzynarodowej, anglista.

- Uczyliśmy się w dużo mniejszych grupach niż ma to miejsce przy okazji polskiej matury. Dodatkowo przez to, że grupy są mniejsze uczymy się też innych rzeczy, bo podstawa programowa jest trochę inna i nauczyciele też są dużo luźniejsi, są bardziej ludzcy – mówi Jacek Lis, który w tym roku przystąpił do matury międzynarodowej.   

Program International Baccalaureate Diploma Programme pozwala uzyskać dyplom, który jest uznawany na całym świecie i jest rozpoznawalny przez światowe jednostki szkolnictwa wyższego.

Matura międzynarodowa wspiera rozwój samodzielnego uczenia się, a także krytycznego myślenia.  Porównując ten system z maturą polską, matura IB nie jest oceniana przez polskich egzaminatorów. Wszystkie prace wysyłane są do Wielkiej Brytanii i tam sprawdzane.

Sześć egzaminów obowiązkowych

Maturzyści z każdego egzaminu oceniani są w skali 1-7, łącznie można otrzymać 42 punkty. Aby taką maturę zdać należy zdobyć nie mniej niż 24 punkty.

Matura międzynarodowa to nie lada wyzwanie dla młodych uczniów. Należy obowiązkowo przystąpić do sześciu egzaminów z realizowanych przedmiotów.

Z pewnością program ten otwiera drzwi na zagraniczne uczelnie i dobrze takich uczniów przygotowuje do dalszej edukacji poza granicami naszego kraju.

KB, fot. autor, wideo: Magazyn Miejski

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/