Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

W drodze do Afryki. Przygodzickie bociany opuściły gniazdo

Najpierw nauczyły się latać, później samodzielnie zdobywać pokarm, więc mogły wyruszyć w drogę – trójka wyklutych w tym roku w Przygodzicach młodych bocianów wyleciała do Afryki, a lada dzień w tę samą drogę udadzą się ich rodzice.

Bociany mają do pokonania kilkanaście tysięcy kilometrów. Zimę spędzają w gorącej Afryce, więc przed wylotem młode muszą zdobyć wszystkie niezbędne im umiejętności pozwalające na przebycie tak długiej drogi. Latanie i samodzielne zdobywanie pokarmu to podstawa, konieczna jest też dobra forma, a tegoroczni potomkowie Przygody i Dziedzica chowali się wzorowo i do końca mieszkali w rodzinnym gnieździe. Ostatni opuścił je Jędrek, który wyruszył w świat we wtorek. Wcześniej zrobili to Beatka i Przygodek.

Za nami 16. sezon w bocianim gnieździe w Przygodzicach. Każdy jest inny, za każdym razem obserwacja bocianiej rodziny przynosi nowe emocje i wiedzę o tych ptakach. Mamy stałych „podglądaczy”, którzy bardzo skrupulatnie obserwują to, co dzieje się w gnieździe. I dzięki nim możemy na przykład interweniować, kiedy ptaki są w kłopocie. A tak było także w tym roku, kiedy jednemu z młodych wokół dziobu zaplątał się drut. Udało się go uratować. W drugiej podobnej sytuacji ptak oswobodził się sam – przypomina największe tegoroczne perypetie małych Paweł Dolata z projektu Blisko Bocianów, który umożliwia obserwację gniazda.

Młode zanim zaczęły naukę latania zostały zmierzone, zważone i zaobrączkowane. Dzięki temu i dzięki pasjonatom ptaków w przyszłości do osób związanych z projektem realizowanym w południowej Wielkopolsce będzie można dowiedzieć się, który region wybrały do życia. W gnieździe nadal można zobaczyć Przygodę i Dziedzica, ale także oni szykują się już do wylotu. Jednak szans, że spotkają swoje dzieci jest niewiele. Bociany nie utrzymują więzi rodzinnych poza partnerami, których wybierają w dorosłym życiu.

W tym roku Przygoda złożyła cztery jaja. Jedno było małe i zostało przez rodziców wyrzucone z gniazda, więc najprawdopodobniej nic by się z niego nie wykluło. Pozostałe boćki rosły jak na drożdżach i szybko zdobywały kolejne umiejętności potrzebne w samodzielnym życiu, które właśnie rozpoczęły.

AW, zdjęcie arch. Tomasz Wojtasik

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/