Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

W Kaliszu powstanie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego

Aktywizacja zawodowa osób młodych oraz współpraca z lokalnymi rzemiosłami, przedsiębiorcami i szkołami w ramach praktyk i staży będzie głównym celem Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego, które utworzone zostanie w Kaliszu. Będzie to pierwsza z pięciu tego typu placówek w Wielkopolsce. Zasięgiem działania obejmie teren Kalisza, powiatu kaliskiego, ostrowskiego, pleszewskiego, jarocińskiego, krotoszyńskiego, kępińskiego i ostrzeszowskiego.

Jednostka będzie propagować edukację zawodową dla młodzieży podejmującej naukę w szkołach branżowych. CWRKDIZ będzie udzielało informacji zawodowej nt. rynku pracy, możliwości szkoleń, podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania. Dzięki skupieniu przy Centrum profesjonalnych doradców zawodowych, jednostka będzie wspierać uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz ich rodziców w obszarze doradztwa zawodowego, planowania i rozwoju kariery, a także planowania
i budowania marki osobistej na rynku pracy.
- Rozwój przedsiębiorstw na lokalnym rynku powoduje wyzwania dla obszaru edukacji, również tej pozaszkolnej. Dlatego tak ważna jest integracja środowiska Przedsiębiorców, Izb Rzemieślniczych oraz Szkół Branżowych – mówi Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Centrum stwarza możliwość pozyskania i umiejscowienia na rynku pracy doświadczonych pracowników.

W ramach zadań realizowanych przez Centrum, dokonywana będzie także diagnoza rynku pracy, wskazująca konieczność kształcenia w zawodach deficytowych dla subregionu kaliskiego (np. stolarz, murarz, dekarz, fryzjer i spawacz), ale również ograniczenia kształcenia w zawodach stanowiących nadwyżkę (np. ekonomista, nauczyciel przedmiotów ogólnych, czy ratownicy medyczni), i określenie tzw. zawodów przyszłości. Pracodawcy będą koncentrować się na zaangażowaniu swoich pracowników w kształcenie praktyczne uczniów oraz doskonalenie nauczycieli zawodu. Celem jest również tworzenie klas patronackich w szkołach branżowych, gdzie młodzi ludzie poprzez system kształcenia dualnego, będą nie tylko zdobywać wiedzę i praktykę, ale mając na uwadze możliwość późniejszego zatrudnienia w danej firmie, będą mieć bezpośredni wpływ na kształtowanie swojej drogi zawodowej.

Centrum będzie pozyskiwać  fundusze unijne i wspierać praktyki zawodowe na terenie południowej Wielkopolski oraz staże zagraniczne w ramach takich projektów jak Erasmus+. – Umożliwienie młodym ludziom zdobywania wiedzy i praktyki u partnerów zagranicznych, w znaczący sposób rozwija kompetencje i podnosi kwalifikacje zawodowe, tym samym zwiększając konkurencyjność tych osób na rynku pracy. Ale co najważniejsze, pozytywnie wpływa na promocję  zawodów mało powszechnych, jak na przykład zegarmistrz, rymarz, introligator, czy opiekun osoby starszej – dodaje Marzena Wodzińska. - Jestem pewna, że Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu już wkrótce znacząco wpłynie na rozwój kształcenia dualnego oraz rozwój gospodarczy, tym samym zrównoważenie potrzeb i zasobów kapitału ludzkiego w regionie południowej Wielkopolski.

MIK, fot. org.

Inside Max P

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/