Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

W listopadzie zamiast na Jasną dodzwonimy się do Poznania. Numer 997 będzie obsługiwany przez CPR

Dzwoniąc na numer 997 dodzwonimy się do Poznania. Tak będzie od listopada br. W każdym razie w Wielkopolsce. W innych częściach kraju policyjny numer już jest przenoszony do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Czy tak będzie lepiej? Przez kilka miesięcy pilotażowo testowano takie rozwiązanie na Śląsku. I jak zapewnia MSWiA wszystko wypadło świetnie.

Obecnie, dzwoniąc pod numer alarmowy 997, dodzwaniamy się do dyspozytora przy ul. Jasnej. Przeniesienie numeru policji do CPR oznacza, że zmieni się miejsce odbioru zgłoszenia. - W Wielkopolsce procedura już się rozpoczęła – informuje Dominika Pupkowska-Bral z Zespołu Prasowego KWP w Poznaniu. - Planowane zakończenie prac to 20 listopada br.

Przejęcie obsługi zgłoszeń z numeru alarmowego 997 przez operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego spowoduje odciążenie dyspozytorów służb ratunkowych. Dyspozytorzy policji będą otrzymywali z CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa lub porządku publicznego – uzasadnia taką decyzję Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i dodaje, że odbieranie zgłoszeń bezpośrednio przez operatorów CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne powiadomienie wszystkich służb właściwych ze względu na rodzaj zdarzenia. - Skróceniu ulega również czas oczekiwania na odebranie połączeń. Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny.

Takie obserwacje to wynik pilotażowego przeniesienia numeru 997 do CPR w województwie śląskim. Tam eksperyment rozpoczęto w listopadzie 2017 roku. I od tego czasu wszystkie próby połączenia z policją realizowane są przez CPR. Podobnie jak te na numer 112. - Dobre wyniki pilotażu przeprowadzonego na Śląsku sprawiły, że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że województwo śląskie nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach odbiera w skali roku najwięcej zgłoszeń. W 2017 r. było to 2,2 mln zgłoszeń – można przeczytać w komunikacie wydziału prasowego MSWiA.

Przenoszenie będzie sukcesywne. W tym miesiącu 997 będzie już przekierowywane do CPR w województwach opolskim i świętokrzyskim. W przyszłym przełączenie nastąpi w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim.

AW, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/