Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

W piątek upływa termin rozliczenia się z fiskusem. Kaliska skarbówka zwróciła już podatnikom 22 mln zł

Niewiele ponad dobę mają osoby, które jeszcze nie złożyły zeznania podatkowego. Termin rozliczenia mija z końcem kwietnia. Większość Wielkopolan, która już się rozliczyła, zrobiła to drogą elektroniczną. Tegoroczną nowością jest możliwość sprawdzenia w serwisie e-URZĄD informacji o zwrotach z podatków PIT.

Dzięki usłudze „status zwrotu” dostępnej w serwisie e-URZĄD podatnik bez wychodzenia z domu może sprawdzić, kiedy dokonano zwrotu nadpłaty podatku lub dowiedzieć się o zaliczeniu jej na inne zobowiązania podatkowe albo przekazaniu pieniędzy do inego odbiorcy jeśli podatnik ma zajętą wierzytelność. W systemie znajdują się także informacje związane z ewentualnymi opłatami pocztowymi lub naliczonym oprocentowaniu.

W przypadku złożenia PIT elektronicznie urząd skarbowy ma czas na przekazanie zwrotu maksymalnie do 45 dni. W niektórych z 16 wielkopolskich urzędów podatnicy zwroty otrzymują już nawet po 9 dniach, a dłuższy czas wynika z sytuacji samego podatnika. 

Łącznie w całej Wielkopolsce urzędy skarbowe przekazały już podatnikom ponad 876 mln zł z tytułu nadpłaty w podatku. W samym Kaliszu było to ok. 22 mln zł – mówi Barbara Prus, naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu.

W tym roku, jak wynika ze złożonych dotychczas zeznań, do dopłaty zobowiązanych jest prawie 1,7 mln podatników, a na zwrot z urzędu skarbowego może liczyć ponad 4,1 mln podatników.  Do tej pory administracja skarbowa zwróciła na konta podatników 5,5 mld zł nadpłaconego podatku. Z kolei podatnicy wpłacili dotychczas 921 mln zł, które wykazali w swoich zeznaniach jako podatek „do zapłaty".

Osoby, które rozliczają się za pomocą papierowego formularza na zwrot nadpłaconego podatku muszą poczekać. Termin wynosi do trzech miesięcy. Zanim jednak na konto podatnika wpłyną pieniędze najpierw trzeba złożyć zeznanie w odpowiednim dla miejsca zameldowania urzędzie skarbowym. Czasu zostało niewiele. Termin mija w piątek, 30 kwietnia o północy. Najszybciej i najbezpieczniej można rozliczyć się z fiskusem drogą elektroniczną. Z usługi Twój e-PIT lub za pomocą e-Deklaracji skorzystało 91 procent podatników rozliczających się za 2020 rok. W samej Wielkopolsce w przypadku najpopularniejszego formularza PIT-37 to średnio aż 94 procent, a w mieście Kaliszu e-deklaracje stanowią około 89 procent wszystkich złożonych PIT-ów.

Najprościej rozliczyć się w usłudze Twój e-PIT, dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy (e-US) na stronie podatki.gov.pl. Można tam znaleźć przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Po sprawdzeniu i ewentualnym uzupełnieniu dodatkowych danych, wystarczy kilka kliknięć, by zeznanie podatkowe trafiło bezpośrednio do urzędu skarbowego.

W wyniku rocznego rozliczenia PIT statystycznie więcej osób otrzymuje zwrot nadpłaconego podatku niż musi podatek dopłacić. Nawet, jeśli w tym roku znajdziemy się w tej drugiej grupie, warto pamiętać, że sam fakt złożenia zeznania PIT nie oznacza, że w tym samym momencie musimy dokonać wpłaty podatku – mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska – Ważne, aby zrobić to do końca kwietnia na indywidualny rachunek podatkowy (mikrorachunek podatkowy).

Indywidualny numer rachunku do wpłaty należnego podatku znaleźć można po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego. Informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce Twój e-PIT.

Czasami podatnik musi zjawić się w urzędzie skarbowym. Taka wizyta możliwa jest obecnie po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl.

AW, Anna Śmigielska, I Urząd Skarbowy w Kaliszu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/