Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wieniec dożynkowy roku 2018 ZDJĘCIA

Już po raz siódmy reprezentacyjny wieniec dożynkowy z naszego regionu – pod auspicjami kaliskiego CKiS - przygotował Piotr Barańczak z Trzemeszna. Jego najnowsze dzieło w ostatnią niedzielę sierpnia podziwiano podczas wojewódzko-archidiecezjalnych dożynek na poznańskiej Malcie, a w ten weekend weźmie ono udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec organizowany podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się w dniach 15-16 września, a jedną z gwiazd będzie Krzysztof Cugowski, wieloletni lider Budki Suflera. Tradycyjny konkurs na najpiękniejszy wieniec odbędzie się w sobotnie popołudnie. Biorą w nim udział reprezentanci naszego regionu, prezentując wieniec po raz szósty przygotowany przez Piotra Barańczaka, który od wielu lat zajmuje się wyrobami ze słomy.

Państwo Barańczakowie mieszkają we wsi Trzemeszno, w gminie Rozdrażew, w powiecie krotoszyńskim. Ich najnowszy wieniec swą formą nawiązuje do tzw. korony, którą po żniwach zakładała na głowę Przodownica. Do wykonania wieńca pan Piotr wykorzystał w różnych splotach i proporcjach kłosy pięciu podstawowych zbóż – pszenicy, pszenżyta, żyta, jęczmienia i owsa. Do dekoracji użył naturalnych suszonych kwiatów, jarzębiny i lnu. Wieniec posiada sześć ramion, przewężonych na wysokości 2/3 na kształt ósemki. Dolna część ramion wykonana jest z zewnątrz z bukietowanego pszenżyta, a od wewnątrz – z owsa. Górna część (korona) ramion z zewnątrz z pszenicy, a od wewnątrz – z pszenżyta. „W najtrudniejszych momentach oprócz rodziny zjawiały się pomocne dziewczyny, bo na przykład ramię zewnętrze ma specjalnie ułożone z przenżyta bukieciki po piętnaście kłosków. Na jedno ramię wchodzi 90 bukiecików, a ramion jest sześć. Łatwo policzyć i wyobrazić sobie tę mrówczą pracę – żartuje artysta. „W środku z kolei są bukieciki z owsa, wszystkie równej wielkości, również pracochłonne”. Pomiędzy ramionami wieńca znajdują się elementy dekoracyjne w kształcie kwiatów, wykonane z kłosów pszenicy, ozdobione suszonymi kwiatami. Centralnie umiejscowiony jest snopek zbóż ozdobiony kolorowymi kwiatami, a wewnątrz sześcioramiennej korony - krzyż wykonany z kłosów pszenicy, podobnie jak kwiaty u podstawy wieńca. W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Piotr Barańczak umieścił także symbole narodowe.

„Praca nad wieńcem, przy niemałej pomocy żony i przyjaciół, trwała około 4 tygodnie” – opowiadał nam ludowy artysta. „Przygotowania rozpoczynają się jednak znacznie wcześniej, bo trzeba zboża z pola zebrać właściwie zielone, na początku lipca. Robi się to w odpowiedniej fazie wzrostu, by niczego nie konserwować, nie lakierować. Wszystko ma być naturalne. Kłosy wisząc suszą się w stodole – wtedy są najpiękniejsze”. W skład Grupy Wieńcowej Województwa Wielkopolskiego wejdą członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”, który działa od 2007 roku przy Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa. Podczas Dożynek Prezydenckich wystąpi tylko grupa młodzieżowa. Zespół ma na swoim koncie wiele sukcesów i jest ambasadorem polskiej kultury ludowej oraz miasta i gminy Raszków. Poza licznymi koncertami w Polsce „Swojacy” występowali we Francji, Serbii, Mołdawii, Rumunii, na Łotwie, w Gruzji, Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Zespół jest współorganizatorem „Swojskich Spotkań z Folklorem” organizowanych rokrocznie w Skrzebowej, podczas których prezentują się zespoły ludowe z Wielkopolski południowej oraz z  zagranicy. Podczas Dożynek Prezydenckich w Spale Zespół Tańca Ludowego „Swojacy” wykona tradycyjne przyśpiewki i tańce z zakątków południowej Wielkopolski - z Biskupizny. Biskupianie stanowią grupę etnograficzną zamieszkującą 12 wsi w okolicy Krobii, które należały w przeszłości do biskupów poznańskich. Odmienność regionu podkreśla przede wszystkim strój Biskupian – amarantowe jaki, białe bryczesowe spodnie u mężczyzn oraz piękne tiulowe czepce o kobiet. Charakterystyczny dla regionu  jest również skład kapeli, w który wchodzą dudy biskupiańskie i skrzypce podwiązane. Zespół Tańca Ludowego Swojacy zaprezentuje fragment obrzędu „Wieniec w Domachowie”.

R. Kuciński, zdj. autor i CKiS

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/