Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Liwiusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wnętrze kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwycięzcą w największym konkursie fotograficznym w Polsce ZDJĘCIA

Zdjęcie wnętrza nieczynnego już kościoła ewangelickiego w Stawiszynie zwyciężyło w tegorocznej edycji konkursu „Wiki Lubi Zabytki”. Wikipedia, która w ten sposób wzbogaca swoje zasoby multimedialne, wybrała je spośród prawie 7 tysięcy fotografii polskich zabytków nadesłanych na konkurs.

Autorem zwycięskiej fotografii kościoła w Stawiszynie jest Marian Naworski. Jak sam mówi, od blisko 5 lat podróżuje po Polsce i stara pokazać się za pomocą zdjęć zapomniane miejsca. - Interesującym przykładem dawnego kościoła ewangelickiego jest neogotycki kościół w Stawiszynie. Dobrze zachowane elementy wnętrza tj. ławy, organy czy chór oraz piękne sklepienie środkowej kopuły sprawia, że miejsce to jest magiczne. Jest to kolejny przykład dziedzictwa Kultury Europejskiej, o które należy zadbać by następne pokolenia mogły je podziwiać – podkreśla.

Marian Naworski jest również autorem fotografii, która zajęła w konkursie trzecie miejsce. To niezwykłe zdjęcie przedstawiające chłodnię kominową nieczynnej elektrowni. Drugie miejsce jury przyznało Sławomirowi Milejskiemu za fotografię przedstawiającą wiatrak typu koźlak w Dobrej Nadziei. - Dużo jeżdżę, zwiedzam i robię zdjęcia. Moją pasją jest fotografowanie obiektów architektury sakralnej drewnianej oraz właśnie wiatraków. Jest to takie połączenie umiłowania fotografowania z kolekcjonowaniem. Zazwyczaj na jesień wybieram się na wycieczki fotograficzne według własnej mapy, w dany rejon, w odległości do 200 km od Wrocławia, gdzie mieszkam – mówi autor.

Wiatrak w Dobrej Nadziei znalazł się na trasie jednej z takich wypraw i był to ostatni sfotografowany przeze niego obiekt tego dnia. – Było późne popołudnie, słońce stało już nisko, a poza tym od zachodu nadciągała warstwa gęstszych chmur zwiastujących nadejście frontu atmosferycznego. Sam wiatrak znajduje się na terenie prywatnej posesji. Zajrzałem na podwórze i poprosiłem gospodarzy – przemiłych starszych ludzi – o zgodę na sfotografowanie obiektu - wspomina. - Udzielili mi jej, szybko wróciłem do auta po statyw. Udało się wykorzystać ostatnie promienie słońca. Szczęśliwie dla mnie koźlak po ostatnim obrocie, z czasów kiedy był jeszcze użytkowany, pozostał zwrócony akurat na zachód. Tak więc trafiłem na fotogeniczną scenerię oświetlonej ciepłym poziomym światłem frontowej ściany wiatraka, z zachowanymi jeszcze częściowo śmigłami na tle delikatnie pokrywających niebo cirrusów. Jedno z wykonanych wówczas ujęć szczególnie przypadło mi do gustu – zostało ono przeze mnie wywołane z pliku RAW i przy okazji konkursu „Wiki Lubi Zabytki” trafiło do zasobów WIkimedia Commons. Cieszy mnie, że zdjęcie to znalazło uznanie – dodaje Sławomir Milejski.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również zdjęcia przedstawiające pałac w Smolicach, płot obozu Auschwitz-Birkenau, panorama głównej hali Ec Szombierki i Twierdza Wisłoujście w Gdańsku.

„Wiki Lubi Zabytki” to polska edycja największego konkursu fotograficznego na świecie, wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa. Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tysiąca fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tysięcy zdjęć. W polskiej edycji konkursu, noszącej nazwę „Wiki Lubi Zabytki”, w 2012 wzięło udział 679 uczestników, którzy załadowali do Wikimedia Commons ponad 51 tysięcy zdjęć polskich zabytków. Pod względem liczby przesłanych zdjęć Polska zajęła wtedy pierwsze miejsce wśród wszystkich krajów biorących udział w konkursie.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w dniach 1-30 września 2019. Przez cały miesiąc można było ładować zdjęcia na stronę Wikimedia Commons, która jest  repozytorium wolnych mediów Wikipedii i największym zbiorem wolnych plików multimedialnych w sieci. - Szczególnie cenne są zdjęcia zabytków mniej znanych, których zdjęć w internecie jest niewiele lub które nie są wystarczające jakościowo. Dzięki temu wspólnie budujemy największy zbiór fotografii prezentujący polskie dziedzictwo materialne – podkreśla Agnieszka Marszał, rzecznik prasowy Spokesperson Wikimedia Polska.

Wszystkie zdjęcia są na wolnych licencjach i mogą zarówno ilustrować artykuły we wszystkich wersjach językowych Wikipedii, jak i posłużyć w celach edukacyjnych czy promocyjnych. Organizatorem konkursu jest Wikimedia Polska.

Wyniki

I miejsce

Nieczynny kościół ewangelicki w Stawiszynie. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA 4.0

II miejsce

Wiatrak koźlak w Dobrej Nadziei. Autor: Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0

III miejsce

Chłodnia kominowa w Nieczynnej Elektrowni Węglowej EC2. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA 4.0

IV miejsce

Pałac w Smolicach. Autor: Sławomir Milejski, CC BY-SA 4.0

V miejsce

Brzezinka. Auschwitz-Birkenau. Autor: Jacek7770, CC BY-SA 4.0

VI miejsce

Panorama głównej hali Ec Szombierki. Autor: Marian Naworski, CC BY-SA

VII miejsce

Ec Szombierki, widok na szyb nawęglania. Autor: Marian Naworski

VIII miejsce

Twierdza Wisłoujście. Gdańsk. Autor: Jakub Strzelczyk, CC BY-SA 4.0

IX miejsce

Altana na Plantach Krakowskich. Autor: Aneta Pawska, CC BY-SA 4.0

X miejsce

Nowy cmentarz żydowski w Łodzi. Autor: Tomasz Jurek, CC BY-SA 4.0

MIK, fot. materiały prasowe Wikimedia Polska

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/