Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wolą niższą, ale jednak emeryturę

1100 wniosków złożyli w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych kaliszanie, którzy korzystając z obniżonego wieku emerytalnego, chcą zakończyć swoją karierę zawodową. Uprawnionych do takich świadczeń jest 14 tysięcy mieszkańców naszego regionu, z czego 9 tysięcy złożyło odpowiednie dokumenty. ZUS w Ostrowie Wielkopolskim wypłacił już tysiące takich emerytur.

Reforma weszła w życie 1 października tego roku. Zmiany zagwarantowały przejście na emeryturę paniom, które skończyły 60 lat i panom w wieku 65 lat. Jak wynika z pierwszych statystyk ostrowskiego ZUSu, lepiej na tym wszystkim wyszli ci drudzy. – Wysokość nowej emerytury to kapitał początkowy plus składka podzielone przez średnią trwania życia, którą dla kobiet i mężczyzn przyjmujemy taką samą – podsumowuje pierwszy miesiąc działania nowego prawa Andrzej Światły, zastępca dyrektora ZUS w Ostrowie Wielkopolskim. - Mówi się, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. Ten kapitał początkowy może być mniejszy, np. ze względu na opiekę nad dziećmi. Co prawda zmiany z 2015 pozwoliły na uwzględnienie tego okresu, jak na okres składkowy pojedynczy, jednak to niewątpliwie wpływa na wysokość emerytury. Skrócenie aktywności o 2 czy 5 lat sprawia, że emerytury będą niższe. Obniżenie wieku emerytalnego sprawiło, że sami decydujemy, czy chcemy więcej czy mniej.

Średnia emerytura mężczyzny w naszym regionie to 2800 złotych. Kobiety dostają nawet 1200 złotych mniej. Jednak to panie chętniej korzystają z możliwości emerytury po ukończeniu 60. roku życia. Prawie 600 postępowań, ze względu na braki w dokumentacji, zostało zawieszonych.

AW, zdjęcie arch.   

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/