Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Wolontariat lekiem na wszystko. Rusza kurs dla osób, które chcą pomagać

Czasami wystarczy, że są. Porozmawiają, ale bywa też, że muszą zmierzyć się z cierpieniem i chorobą. Jednak mówią, że posługa, którą niosą umacnia ich jako ludzi, jest dla nich sprawdzianem i wzmocnieniem. Dlatego zachęcają wszystkich, by wzięli udział w kursie, który rusza w najbliższy poniedziałek. Fundacja „Mocni Miłością”, działająca przy parafii św. Matki Teresy, rozpoczyna kilkutygodniowe szkolenie wolontariuszy. Uczestniczyć w nim może każda osoba, która skończyła 16 lat i chce pomagać potrzebującym.

Tych jest sporo. I ciągle przybywa. A każdy przypadek jest inny. Często wolontariusze odwiedzają osoby nie tylko chore, ale przede wszystkim samotne, które obok pomocy w codziennych czynnościach, potrzebują rozmowy i towarzystwa drugiej osoby. - Z racji tego, że moja podopieczna jest osoba młodą, bo ma 37 lat, to znajomi gdzieś po drodze się wykruszyli, mąż nie żyje, dzieci nie ma, więc dla niej bardzo cenne jest to, że możemy porozmawiać, że ktoś ją zrozumie, że może się wygadać – mówi Kinga Jopek, która wolontariuszem jest od stycznia. - Oprócz tego, ponieważ jestem wolontariuszem medycznym, pomagam jej również w czynnościach związanych z jej chorobą. Pomagam w czyszczeniu odleżyn, pomagam w robieniu zakupów, kąpię. Kiedy jest w szpitalu również tam często jestem. 

Dla innych i dla siebie

Wolontariusze, którzy już ukończyli kurs, a zdobytą na nim wiedzę wykorzystują w praktyce podkreślają, że istota jest służba drugiemu człowiekowi i wyzbycie się egoizmu. Dzięki temu zyskują także oni sami. I wiele się uczą o sobie i innych. - Wolontariat jest lekiem na wszystko – przekonuje Krzysztofa Olszyna, wolontariuszka Fundacji „Mocni Miłością”. - Może być lekiem na brak poczucia sensu życia, na obniżone poczucie własnej wartości, na nudę. Tak naprawdę możemy poznać swoje mocne i słabe strony. W czym jesteśmy najlepsi. I często można się zdziwić, do czego człowiek jest zdolny, ile ma w sobie siły. Przede wszystkim jest to też możliwość poszerzenia swoich kwalifikacji zawodowych, które można wykorzystać również w swoim środowisku, kiedy zachoruje ktoś z najbliższych.

Wiedza, która przyda się w życiu

Centrum Wolontariatu Fundacji „Mocni Miłością” zachęca do wzięcia udziału w kursie osoby, które chcą pomagać podopiecznym różnych placówek, ale także chorym członkom rodziny. Przez kilka tygodni można zdobyć wiedzę teoretyczną, ale też praktyczną. - Przekazujemy wiedzę z zakresu medycyny, z zakresu pomocy socjalnej i psychologii. Zajęcia prowadzą wykwalifikowane osoby, które zawodowo pracują jako lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, pracownik socjalny czy radca prawny, bo także w tej dziedzinie musimy kształcić, czy ratownik medyczny – wyjaśnia Milena Garncarek, koordynator Centrum Wolontariatu Fundacji „Mocni Miłością”.

Od 2014 roku udało się przeszkolić 150 osób. 42 z nich ściśle współpracuje w Fundacją. Pozostałe nabytą wiedzę wykorzystują prywatnie lub innych instytucjach. Pierwsze zajęcia czwartej edycji kursu odbędą się w najbliższy poniedziałek, 26 września. Początek o 18.30.

Kurs potrwa do 19 grudnia. Informacje o szkoleniu można uzyskać na stronie fundacjamm.pl lub pod numerem telefonu 531 160 190.

AW, zdjęcia organizator 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/