Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wsiadła za kierownicę pomimo cofniętych uprawnień. 29-latce grozi do 2 lat więzienia

Policjanci kaliskiej drogówki zatrzymali kobietę, która jechała mercedesem pomimo braku uprawnień. Zostały jej one cofnięte, bo jako tzw. młody kierowca, w okresie próbnym przekroczyła dopuszczalny limit przewinień na drodze. Teraz grozi kara do 2 lat więzienia.

29-latka wpadła podczas kontroli drogowej. Została zatrzymana, bo w terenie zabudowanym przekroczyła dopuszczalną prędkość  o 40 km/h. - Podczas sprawdzeń w systemach informatycznych okazało się, że wobec kierującej została wydana w 2018 roku decyzja administracyjna o cofnięciu uprawnień. Kobieta jako młody kierowca w okresie próbnym, popełniła trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Aby wsiąść za kierownicę 29-latka powinna ponownie zdać egzamin na prawo jazdy, niestety nie zrobiła tego. W związku z powyższym, kierująca musi liczyć się z odpowiedzialnością karną za popełnione przestępstwo.

Każdy tzw. młody kierowca powinien pamiętać, że jeśli w ciągu 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy, dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, to straci uprawnienia do kierowania samochodem.

Obowiązujące przepisy zakładają również, że jeżeli w ciągu okresu próbnego młody kierowca dopuści się dwóch wykroczeń, to starosta wydłuży okres specjalnego nadzoru nad początkującym kierowcą o kolejne dwa lata. Dodatkowo, jeżeli w tym czasie taki "młody kierowca" dopuści się trzeciego wykroczenia, to pożegna się ze swoim prawem jazdy.

W 2019 roku wielkopolska policja skierowała 259 wniosków o cofnięcie uprawnień młodym kierowcom w związku z popełnieniem przez nich przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzech wykroczeń.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/