Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Wspominali dzieciństwo i młodość. Zjazd kaliskich Żydów w Izraelu

Od lat mieszkają w Izraelu. Tam założyli rodziny, mają pracę i przyjaciół. Jednak ciągle pamiętają o mieście, w którym się urodzili i spędzili pierwsze lata życia. Miłość do Kalisza przekazują też swoim potomkom. A o korzeniach, historii rodzinnego miasta sprzed lat i jego teraźniejszości rozmawiają w czasie spotkań Związku Kaliszan w Izraelu. Uroczysty zjazd grupy odbył się w połowie czerwca w Tel Awiwie.

- Uroczysty zjazd odbył sie na terenie uniwersytetu telawiwskiego, w gościnnych progach Muzeum Diaspory (Beit Hatefutsot) – mówi Halina Marcinkowska, przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, która na co dzień w Kaliszu zajmuje się propagowaniem wiedzy, historii i kultury o Żydach mieszkających przez wieki na terenie najstarszego polskiego miasta.

W uroczystym zjeździe wzięło udział ponad 70 osób: tych, którzy w Kaliszu się urodzili i wyemigrowali z naszego miasta, najczęściej tuż po wojnie oraz ich potomkowie, wnuki i dzieci. Spotkanie otworzyła Tchija Sofer, córka i wnuczka kaliszan. Przewodniczący Związku Kaliszan w Izraelu, Joseph Komem odczytał list od prezydenta Kalisza Grzegorza Sapinskiego i przypomniał historię szpitala żydowskiego w naszym mieście. O Rozmarku i tablicach upamiętniających kaliskie synagogi mówiła Yona Egozi, a o poszukiwaniach genealogicznych i swojej ostatniej wizycie w Kaliszu Uzi Reish. Halina Hila Marcinkowska, która była gościem specjalnym zjazdu, opowiedziała o sytuacji prawnej starego cmentarza żydowskiego przy Nowym Świecie. Część oficjalną zakończył Kadisz. Modlitwę za zmarłych i pomordowanych kaliszan odmówił Zvi Kave. Spotkanie uświetnił występ izraelskiej piosenkarki, której mężem jest kaliszanin.

Najstarsza uczestniczka spotkania miała 90 lat i z grodu nad Prosną wyjechała w 1950 r.  Jednak tych osób jest coraz mniej. Wśród nich nie ma już nikogo, kto wyjechał z Polski przed wojną. Dlatego w każdym tego typu spotkaniu chętnie biorą udział. Przyjeżdżają ze wszystkich miast Izraela.  

AW, H. Marcinkowska, zdjęcia organizatorzy

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/