Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Zabytkowy mur cmentarza wyremontowany ZDJĘCIA

Zabytkowy parkan okalający cmentarz ewangelicki przy Rogatce wyremontowany. Mur od dawna wymagał prac konserwatorskich. Udało się zacząć w 2015 roku. Najpierw zaczęto od strony ulicy Harcerskiej, gdzie ogrodzenie było w najgorszym stanie. W tym roku zadanie podzielone na trzy etapy, zostało zakończone.

Mur od dawna wymagało prac naprawczych. I to kompleksowych. Parkan stanowi nie tylko ogrodzenie cmentarza. Przylegają do niego również groby, dlatego jego degradacja - spowodowana upływem czasu i bieżącymi naprawami - sprawiała, że niszczały krypty. – Prace zaczęto w 2014 roku. Na początek zajęto się ogrodzeniem od strony ulicy Harcerskiej. W tym roku dobiegły końca – mówi Anna Woźniak z wydziału kultury Urzędu Miasta Kalisza. – Teraz trwają ostatnie prace przy bramie cmentarnej. Nekropolia, jak dwie pozostałe usytuowane przy Rogatce, została wpisana do rejestru zabytków w latach 90-tych.

Dzięki temu możliwa jest pomoc samorządu przy wszelkiego rodzaju pracach niezbędnych na tak starych cmentarzach. - Wpis do rejestru dla cmentarza to podstawowa kwesta jeśli chodzi o ochronę jego założenia i najcenniejszych obiektów zabytkowych – dodaje Anna Woźniak. - Natomiast musimy pamiętać, ze każdy z tych cmentarzy jest miejscem pochówku wyznaniowego, a ich właścicielami są odpowiednie związki wyznaniowe. Oznacza to, że miasto może wspierać związki wyznaniowe w pracach konserwatorskich założeń cmentarnych. Przede wszystkim, udzielając dotacji na remonty.

I takie otrzymała parafia ewangelicka w Kaliszu. – Pierwszą w 2014 roku. Było to 15 tysięcy złotych na opracowanie ekspertyzy i stworzenie dokumentacji niezbędnych prac – przypomina Iwona Cieślak z wydziału kultury UM. – Kolejne dotacje były już na konkretne prace renowacyjne.

W 2014 roku - 40 tysięcy złotych. W ubiegłym 79 tysięcy, a w tym 85 tysięcy złotych.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/