Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Ryszarda, Zachariasz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Zakończyło się postępowanie w sprawie bpa Edwarda Janiaka

Zakończyło się postępowanie w sprawie bpa Edwarda Janiaka – ustalił portal Interia.pl. Wszczęto je na polecenie Watykanu po filmie braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, którego autorzy dowodzili, że bp Janiak tuszował przypadki pedofilii w Kościele katolickim. Wnioski z postępowania zostały już przesłane do Stolicy Apostolskiej.

Kilka miesięcy temu papież wyznaczył metropolitę poznańskiego "do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych". Była to reakcja na film Tomasza i Marka Sekielskich z maja br., w którym opowiedzieli historię dwóch braci molestowanych przez księdza z diecezji kaliskiej Arkadiusza H.

Według autorów filmu bp Edward Janiak miał wiedzieć o przestępstwach seksualnych swojego podwładnego i zignorować zgłoszenia w tej sprawie. W reakcji na film prymas polski abp. Wojciech Polak zawiadomił Stolicę Apostolską.

Nie przesłuchano ofiar

- O ile mi wiadomo postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje – przekazał w wywiadzie dla Interii prymas Wojciech Polak.  

Portal podaje jednak, że nie przesłuchano Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków, mimo że to właśnie w sprawie ks. Arkadiusza H. biskup kaliski miał dopuścić się zaniedbań.

- Pojechałem do Poznania po telefonie od asystenta abpa Gądeckiego, ale ze względów proceduralnych przesłuchanie się nie odbyło - mówi Interii Jakub Pankowiak. Jak dodaje, miało to miejsce latem. - Od tego czasu nie otrzymaliśmy żadnych nowych informacji. Nie ponowiono także próby kontaktu i próby zebrania naszych zeznań – powiedział Interii.

Jak dowiedziała się nieoficjalnie Interia, zeznania miała złożyć natomiast matka trzeciego bohatera filmu, Andrzeja Hurnego. Portal zwrócił się do nuncjatury apostolskiej w Polsce z pytaniem o dalsze kroki wobec biskupa Janiaka. Decyzja o upublicznieniu informacji o wyniku postępowania w sprawie biskupa Janiaka należy bowiem do Watykanu.

Odsunięty

Pod koniec czerwca, na czas prowadzonego postępowania, papież Franciszek odsunął od obowiązków bpa Edwarda Janiaka i mianował administratora apostolskiego sede plena dla diecezji kaliskiej, którym został nim metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Bp Edward Janiak ma zakaz przebywania na terenie diecezji.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/