Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Zamiast nagrobka w Paryżu - tablica na kaliskim grobie rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego

Sprowadzenie zwłok Stefana Szolca-Rogozińskiego to pieśń przyszłości. Także postawienie mu nagrobku na francuskim cmentarzu, na którym został pochowany do najłatwiejszych zadań nie należy, dlatego władze Kalisza postanowiły, że tablica pamiątkowa pojawi się na grobie rodziców podróżnika. Ludwik i Malwina spoczywają na cmentarzu ewangelickim przy Rogatce. Tablica nagrobna im poświęcona i wspominająca ich syna, pojawi się jeszcze w tym miesiącu -tuż przed rocznicą śmierci Stefana Szolca-Rogozińskiego.

Podróżnik wywodzący się z Kalisza zginął w Paryżu 1 grudnia 1896 roku. Odkrywca i badacz Kamerunu wpadł pod omnibus. Miał 35 lat. Został pochowany na jednym z tamtejszych cmentarzy. Miejsce po grobie odkrył w 2013 roku profesor Michał Jarnecki, wykładowca UAM w Kaliszu, któremu pomagała mieszkająca na stałe w stolicy Francji Barbara Kłosowicz-Krzywicka. Postawienie kaliszaninowi  nowego pomnika nie jest wcale proste. - Jest znalezione miejsce pochówku, ale sama procedura, żeby tam postawić pomnik jest bardzo skomplikowana – mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - To wewnętrzne przepisy francuskie i wszystko trwałoby bardzo długo. 

Tym bardziej trudne i czasochłonne wydaje się przeniesienie prochów w roku poświęconym podróżnikowi, który właśnie obchodzimy. Być może uda się to w przyszłości. Łatwiejszym zadaniem jest natomiast upamiętnienie miejsca pochówków rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego. - Piaskowa tablica o wymiarach 100 na 80 centymetrów będzie miała specjalną inskrypcję o spoczywających tu  przodkach podrożnika i o tym, gdzie on zmarł i został pochowany – zdradza Iwona Cieślak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – Tablica zostanie umieszczona jeszcze przed końcem listopada na cmentarzu ewangelickim. 

Rodzice kaliszanina spoczywają w Grobowcu Repphanów na cmentarzu ewangelickim. Będzie to także symboliczny grób Stefana Szolca-Rogozińskiego.

AW, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/