Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

„Zawieszając protest, odrobiliśmy tę lekcję”. Kaliscy nauczyciele o decyzji ZNP

W sobotę, 27 kwietnia strajkujący nauczyciele zawiesili protest. Decyzja ogłoszona w miniony czwartek przez szefa Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomira Broniarza była dla wielu zaskoczeniem, ale została przyjęta ze zrozumieniem. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Międzyszkolny Komitet Strajkowy Kalisza i regionu. Oto jego stanowisko w sprawie zawieszenia akcji protestacyjnej.

O Ś W I A D C Z E N I E

"25 kwietnia 2019 Sławomir Broniarz ogłosił decyzję Zarządu Głównego ZNP o zawieszeniu strajku. Protest wchodzi w kolejny etap. Nie wszyscy są z tej decyzji zadowoleni, jednak wierzymy, że została ona podjęta po głębokiej analizie sytuacji.

W Polsce prawo do strajku zagwarantowane jest w konstytucji. Możliwość legalnego strajku jest osiągnięciem demokracji. Należy jednak pamiętać, że to ostateczna forma protestu. Sięgnęliśmy po nią, ponieważ od stycznia rząd ignorował nasze postulaty.

Wchodząc w spór zbiorowy, wciąż jednak oczekiwaliśmy dobrej woli i rozmowy. Strona społeczna proponowała kolejne ustępstwa, rząd zamiast negocjacji wybrał drogę pogardy wypowiadając się tym samym otwarcie przeciw półmilionowej grupie swoich obywateli, podsycając nienawiść, antagonizując społeczeństwo, insynuując nam złe intencje wobec uczniów. Naszych uczniów, którym nie chcieliśmy, nie chcemy i nigdy nie będziemy chcieli szkodzić.

W ostatnich dniach rządzący posunęli się do siłowych zmian prawa, tym samym dalszej dewastacji systemu edukacji i niszczenia etosu zawodu nauczyciela. Arogancja władz jest kolejnym dowodem na to, że partyjne korzyści są ważniejsze od dobra społecznego.

Dziesiątki lat temu strajki kończyły się przemocą fizyczną, w Polsce roku 2019 – „tylko” słowną. Jednak trzy tygodnie trwania w proteście pomimo zastraszania przez przedstawicieli władzy, pomimo medialnej nagonki, hejtu i bezprecedensowej akcji propagandowej, pokazały, że jesteśmy silni, że potrafimy się organizować i przeciwstawić.

Doceniamy i dziękujemy tym wszystkim, którzy nas zrozumieli i poparli, to obywatelski gest solidarności, za który jesteśmy wdzięczni i traktujemy go jako ogromny potencjał zaufania, którego nie wolno zaprzepaścić.

Zawieszając protest my, nauczyciele, my, obywatele, odrobiliśmy tę lekcję. Nasz bunt przekształca się w prawdziwą, nie pozorowaną debatę o przyszłości polskiej edukacji, a tej debaty i w konsekwencji zmian w polskiej szkole nikt już nie powstrzyma. Protest trwa, a czas dla struktur, które powstały spontanicznie i oddolnie, dopiero się zaczyna".

Prezydium

Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego

Kalisza i regionu

Organizatorzy strajku podkreślają, że zawieszają go, lecz nie kończą. Ich postulaty są nadal aktualne. Niewykluczone, że protest wznowią we wrześniu.

MIK, fot. arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/