Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Zbiory muzeum będą dostępne w internecie

Na dniach w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej ruszą prace związane z digitalizacją zbiorów. Już w grudniu będzie można zapoznać się z pierwszymi dokumentami, które umieszczone zostaną na specjalnie stworzonej w tym celu stronie internetowej. Właściciele drukarek 3D będą mogli drukować reprodukcje poszczególnych artefaktów.

Na prace związane z digitalizacją placówka pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 303 tysiące złotych. Jeszcze w tym roku – w grudniu, uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa, na której wirtualnie będzie można zapoznać się z czterema najważniejszymi kategoriami zbiorów kaliskiego muzeum oraz czterema kolekcjami Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Docelowo strona będzie miała charakter edukacyjno-informacyjny i obejmie zbiory wielu placówek muzealnych w Wielkopolsce. Dzięki nowej stronie właściciele drukarek 3D będą mogli wydrukować sobie reprodukcje poszczególnych artefaktów. – Jest to szeroko zakrojony projekt, dlatego że dotyczy nie tylko naszego muzeum. Wspólnie z dyrektorem Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie dr. Michałem Bogackim wpadliśmy na pomysł digitalizacji zbiorów muzeów z Wielkopolski - nie tylko naszych muzeów w Gnieźnie i w Kaliszu, ale także tych, których organizatorami są Urząd Marszałkowski i samorządy, jak w przypadku muzeum w Jarocinie – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Pierwsze cztery kolekcje kaliskiego muzeum, które zostaną zdigitalizowane, to:

  1. Skarby doliny Prosny. Kolekcja liczy ok. 600 zabytków pochodzących z badań archeologicznych, dotyczących osadnictwa kaliskiego, w tym grodu na Zawodziu. Są to przedmioty metalowe, głównie brązowe – zapinki, naszyjniki i inne ozdoby, unikalne monety, takie jak brakteaty Mieszka III Starego oraz ceramika.
  2. Ikonografia Kalisza, taka jak: pocztówki, zdjęcia, litografie, drzeworyty. Wspomniane rzeczy ukazują architekturę i przestrzeń miejską Kalisza i kaliskich przedmieść od XVIII do połowy XX wieku.
  3. Archiwum Tadeusza Kulisiewicza. Kolekcja zawiera rysunki, szkice i przedwojenne drzeworyty z „Teki Szlembarskiej” oraz powojenne prace i prywatne archiwum artysty zawierające dokumenty.
  4. Kaliskie Środowisko artystyczne. Kolekcja zawiera prace kaliskich artystów z okresu od XVIII do połowy XX wieku, w tym: malarstwo, grafikę, ekslibrisy, rzemiosło.

Cała wartość projektu wynosi ponad 360 tysięcy zł. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej wniosło do niego wkład własny w kwocie 55 tysięcy złotych, pozyskany od Urzędu Marszałkowskiego.

TD, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/