Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

Zdrowsze pszczoły, lepszy miód. Rusza kolejna edycja wymiany węzy pszczelej

W ulu musi być węza. I musi być regularnie wymieniana – dla bezpieczeństwa pszczół i wytwarzanego przez nie miodu. Jednak nie zawsze pszczelarze mają możliwości zakupu węzy, więc z pomocą – trzeci już raz – przychodzi Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który przeznaczył na ten cel 2 miliony złotych. Węza w czasie dwóch wcześniejszych edycji trafiła do ponad 242 tysięcy pni pszczelich.

Węza to używany w pszczelarstwie szablon z wytłoczonymi kształtami komórek plastra pszczelego, umieszczany w ramce, którą następnie umieszcza się wewnątrz ula. Na nim pszczoły budują swój plaster miodu szybciej i o regularnym kształcie oraz określonej wielkości komórek. W produkcji miodu węza jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego ula, dlatego tak ważne jest, by spełniała ona wysokie normy jakości oraz umożliwiała pszczołom pozyskiwanie wysokiej jakości miodu. - Program poprawy warunków bytowania pszczół, który był realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w dwóch ubiegłych latach, trafia do coraz większej liczby pszczelarzy i uli. Obserwujemy rosnące zainteresowanie programem przez  producentów miodu. Dlatego po raz kolejny postanowiliśmy dać możliwość pozyskania nowej węzy pszczelej. Corocznie na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył 2 mln zł i ta kwota została w pełni wykorzystana. Ogromny wpływ pszczół na sektor rolniczy oraz pozostałe gałęzie gospodarki wymaga dostrzeżenia ciężkiej pracy owadów oraz stworzenia im warunków do rozwoju - powiedział Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

W ciągu dwóch lat realizacji programu przekazano blisko 94 tony nowej węzy. Trafiła ona do blisko 9,5 tysiąca pszczelarzy, którzy wymienili ją w 242 tysiącach pni pszczelich.

Ponadto samorządy z terenu Wielkopolski mogą pozyskać dofinansowanie na zakup sadzonek drzew miododajnych. Łączna kwota na ten cel to 1,1 miliona złotych.

AW, zdjęcie arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/