Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Społeczne

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Będzie łatwiej?

Na pewno ma być bardziej „po ludzku”. Nie zdałeś egzaminu, bo nie zatrzymałeś pojazdu przed „zieloną strzałką”, choć znacznie zwolniłeś i upewniłeś się, że możesz bezpiecznie wykonać skręt? Teraz egzaminator w takim przypadku i w wielu podobnych nie ma obowiązku przerwać egzaminu i negatywnie ocenić jego przebieg.

Zmiany mają pozwolić na bardziej elastyczną ocenę kandydatów na kierowców. Istnieje kilkanaście zachowań osoby egzaminującej, które do tej pory skutkowały natychmiastowym oblaniem egzaminu. Od 10 listopada jedną z takich sytuacji egzaminator może potraktować jako jeden z dopuszczalnych dwóch błędów. – Przykładowo – egzaminowany nie zatrzymał się przed znakiem STOP. Zwolnił, samochód wręcz się toczył, spojrzał w lewo, w prawo, nic nie jechało, nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa. Do tej pory egzaminator miał obowiązek w takiej sytuacji przerwać egzamin, bo przed znakiem STOP należy się bezwzględnie zatrzymać. Teraz może on nie przerywać egzaminu. Powie: błąd, jedziemy dalej i potraktuje to jako jeden z dopuszczalnych dwóch błędów – wyjaśnia nam Stanisław Piotrowski, dyrektor WORD w Kaliszu.

Zdawalność egzaminu praktycznego na kategorię B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu wynosi obecnie (dane z października 2016 roku) 35%. Od początku tego roku utrzymuje się na poziomie 34% i jest o 2,5% wyższa w porównaniu do 2015 roku.

Zachowania osoby egzaminowanej zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego skutkujące przerwaniem egzaminu państwowego

Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego.

Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża osoba egzaminowana.

Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego oznaczenia, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności poruszania się w celu umożliwienia jej przejścia.

Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub włączania się do ruchu.

Niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.

Niezastosowanie się do znaków: „stop”,  „zakaz wjazdu …”, „zakaz skręcania w lewo”, „zakaz skręcania w prawo”, „nakaz jazdy”.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu, pojazdom szynowym, rowerzystom, podczas zmiany pasa ruchu, w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze, podczas włączania się do ruchu, podczas cofania.

Naruszenie zakazu zawracania.

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/h.

Nieupewnienie się o możliwości wyprzedzania.

14 Naruszenie zakazu wyprzedzania: 14.1 na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi, 14.2 przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, 14.3 na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, 14.4 na skrzyżowaniach, 14.5 na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, 14.6 na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi.

Niezastosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania".

Wyprzedzanie z niewłaściwej strony.

Spowodowanie znacznego utrudnienia ruchu drogowego z powodu utraty panowania nad pojazdem.

AG, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/