Społeczne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 18 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Leonia, Efrem

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 2

Top 1

Top mały 1

Top maly 2

Społeczne

ZUS może pomóc firmie w kryzysie, ale trzeba dać mu szansę i złożyć wniosek

Odroczenie terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne może pomóc firmie przetrwać kryzys, tymczasem przedsiębiorcy rzadko składają wnioski o ulgę. Do Oddziału ZUS w Ostrowie Wielkopolskim i podległych mu inspektoratów, w okresie od stycznia do października 2016 r. wpłynęło tylko 20 wniosków o odroczenie terminu płatności, tzn. średnio dwa wnioski miesięcznie.

Naturalnie  składki na ubezpieczenia społeczne trzeba opłacać. Jeżeli jednak zdarzy się wyjątkowa sytuacja, która w perspektywie czasu może spowodować utrudnienia w płatnościach, przedsiębiorca można wystąpić do ZUS z wnioskiem o ulgę w postaci odroczenia płatności składek. Jest to zdecydowanie korzystniejsze rozwiązanie niż świadome budowanie zaległości na koncie w ZUS.

Dzięki odroczeniu, należności nie będą kierowane do przymusowego dochodzenia w trybie egzekucji. Przedsiębiorca ma więcej czasu na rozwiązanie kryzysu w swojej firmie i zgromadzenie środków niezbędnych na  opłatę składek. Ponadto nie są naliczane odsetki za zwłokę od nieopłaconych składek , których termin płatności został odroczony. Co prawda, naliczana jest opłata prolongacyjna, jest ona jednak o połowę niższa od odsetek.

Odroczenie może dotyczyć jedynie płatności bieżących i przyszłych. Z wnioskiem należy wystąpić najpóźniej w dniu terminu płatności. Warunkiem jest dotychczasowy brak zaległości w opłatach składek. Dopiero umowa wskaże termin, od którego zacznie działać odroczenie. Wcześniej zawarty i trwający układ ratalny zawarty z ZUS-em nie stanowi przeszkody do wystąpienia z wnioskiem o odroczenie.

Wniosek musi być dobrze umotywowany, należy pamiętać, że dotyczy on sytuacji wyjątkowych i liczyć się z tym, że samo złożenie wniosku nie znaczy, że ulga zostanie przyznana. Jeżeli ZUS go zaakceptuje, to podpisze z przedsiębiorcą umowę, w której określony zostanie m.in. czas na jaki odroczenie składek zostanie wprowadzone oraz obowiązki i uprawnienia obu stron. Wnioski o odroczenie terminu płatności rozpatrywane są niezwłocznie, w terminie 14 dni od dnia skompletowania dokumentacji niezbędnej do rozpatrzenia sprawy i nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia wpływu wniosku.

Należy zauważyć, że w oddziałach ZUS działają doradcy ds. ulg i umorzeń, którzy służą pomocą przedsiębiorcom mającym kłopoty finansowe wpływające na opłacanie składek. Na podstawie informacji przedstawionych przez klienta wskazują najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań i pomagają zawnioskować o ulgę. Warto skorzystać z ich pomocy.

W zależności od adresu siedziby firmy, można umówić się na spotkanie z doradcą w: Ostrowie Wlkp. - 62 735 72 47, 62 735 72 48, Kaliszu - 62 766 17 42 wew. 377, 62 766 17 44 wew. 377, Lesznie - 65 525 84 12 i Rawiczu - 65 546 19 45, 65 546 26 50.

 

 

liczba wniosków o odroczenie terminu płatności składek za okres 1-10/2016

Ostrów Wielkopolski

4

Jarocin

0

Kalisz

7

Kępno

0

Kościan

0

Leszno

5

Rawicz

3

Wolsztyn

1

razem

20

Marlena Nowicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/