Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Aktualności

Tworzą centrum sportowo-rekreacyjne nad Prosną

Czy stowarzyszenia i kluby wodniackie przywrócą życie na Prośnie? Miasto oddaje im w użytkowanie budynek przy Wale Piastowskim 3, gdzie miałoby powstać centrum sportowo-rekreacyjne. Ma się w nim znaleźć m.in. wypożyczalnia żaglówek, łodzi czy rowerów wodnych. Pierwsi najemcy zaczną zasiedlać obiekt już za kilka tygodni. 

Obiekt przy Wale Piastowskim to olbrzymi budynek o powierzchni prawie 1000 m2. Przez ostatnie lata służył jako magazyn, w którym składowano sprzęt wodny, a take miejsce spotkań dzieci - uczestników letnich półkolonii, które organizował Grzegorz Chwiałkowski, prezes Banku Chleba w Kaliszu. 

Wkrótce, w ramach ożywiania nabrzeży Prosny, miałoby tam powstać centrum sportowo-rekreacyjne. Miasto postanowiło użyczyć budynek organizacjom, których profil związany jest z szeroko pojętą działalnością na wodzie. Projektem zainteresowane są m.in. Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Szkoła Żeglarstwa „Morka”, Harcerski Klub Żeglarski „Odkrywca” i inne. Miasto liczy również na podmioty komercyjne z tej samej branży. Zarząd nad obiektem pełnić będzie Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Piotr Lewandowski ze stowarzyszenia „Polacy Dookoła Świata”. - Obiekt jest duży, dlatego mam nadzieję, że jak najwięcej osób włączy się w organizację wodniackiego centrum. Chcielibyśmy już od 1 kwietnia wypożyczać żaglówki i łodzie wiosłowe – mówi. Tutaj też zlokalizowana zostanie wypożyczalnia rowerów wodnych – jeden ze zwycięskich projektów ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego.  To tylko niektóre z pomysłów. - Jedna z sal będzie miejscem na spotkania organizacyjne. Powstanie też pomieszczenie dla hobbystów oraz izba pamięci im. Stefana Szolc-Rogozińskiego połączona z salą szkoleniową. Do końca przyszłego tygodnia stowarzyszenia przedstawią nam swoje propozycje co do zagospodarowania miejsca – mówi Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza.

Wnętrze budynku jest w na tyle dobrym stanie, że część najemców będzie mogła się wprowadzać w ciągu najbliższych tygodni. Wcześniej jednak Miasto, po konsultacjach z potencjalnymi użytkownikami, chce przygotować regulamin korzystania z nieruchomości. – Aktualnie liczymy koszty utrzymania całego budynku – mówi Mirosław Przybyła, dyrektor OSRiR w Kaliszu. Wykonany zostanie również projekt termomodernizacji i modernizacji budynku, bo jego ocieplenie jest konieczne. Ale także kosztowne. - To przedsięwzięcie chcielibyśmy sfinansować z pieniędzy w ramach tzw. ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Będziemy aplikować o te środki – dodaje Anna Durlej. p.o. naczelnika Wydziału Rozbudowy Miasta i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Kaliszu.  Docelowo Miasto chciałoby zagospodarować także teren wokół budynku. – Ten pomysł jest jednak na bardzo wstępnych etapie. Liczymy, że pieniądze na ten cel uda się pozyskać z programu Infrastruktura i Środowisko – dodaje Anna Durlej.

MIK, fot. Anna Błaszczyk

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/