Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Aktualności

Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów ruszyła do Warszawy

Punktualnie o 8.00 rano z Kaliszu wyruszyła Wielkoorkiestrowa Sztafeta Cyklistów. Jedyna tego tupu wyprawa została w tym roku zorganizowana po raz 15. Rowerzyści pokonają 251 kilometrów, by wieczorem zjawić się w Warszawie. Razem z nimi jadą uczniowie z gminy Lisków w powiecie kaliskim, którzy przekażą Jurkowi Owsiakowi symboliczny czek z kwotą, którą zebrano od środy w szkołach powiatu kaliskiego i Kalisza w czasie specjalnej zamkniętej zbiórki.   

Sztafeta pierwszy raz na trasę wyruszyła 15 lat temu. Jej inicjatorem był Bronek Krakus, propagator jazdy na rowerze i zdrowego trybu życia. Te idee doskonale wkomponowały się w działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dlatego kaliska sztafeta nieprzerwanie wyrusza na trasę zawsze w dniu finału WOŚP. Bez względu na pogodę. A jechali już po śniegu, w deszczu, mrozie. Dziś rowerzystom towarzyszy wiatr.

 

- Dziś warunki mamy bardzo dobre. Wieje sprawdzony wiatr od Kalisza, który będzie nas pchać do przodu i prawdopodobnie będziemy bili kolejny rekord dojazdu pod Pałac Kultury i Naukipowiedział Bronek Krakus, pomysłodawca Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów.

 

Dziś cykliści mają do pokonania 251 kilometrów. Przez 15 lat, jeżdżąc z Kalisza do Warszawy, zrobili ich już ponad 4 tysiące. Rowerzyści są znani na trasie i zawsze mile witani przez mieszkańców mijanych przez nich miejscowości. Pomaga też policja.

 

- Sztafeta jest obsługiwana przez poszczególne komendy powiatowe policji. Jesteśmy bardzo dobrze odbierani na trasie, ludzie nam machają, pozdrawiają nas – dodał Krzysztof Nosal, starosta kaliski, uczestnik sztafety. – Ta sztafeta jest poto, by promować WOŚP, idee pomagania, ale też zdrowy i aktywny tryb życia. Każdy jedziemy tyle, ile może. Tutaj nie ma nic na siłę. Wszystko jest dla przyjemności, ale oczywiście każdy chce się sprawdzić i przejechać swój dystans jak najszybciej i jak najlepiej.

 

Sztafetę poprzedza jedyna w Polsce zamknięta zbiórka pieniędzy organizowana w szkołach powiatu kaliskiego i Kalisza. Od środy do piątku uczniowie zebrali ponad 19,5 tysiąca złotych. Symboliczny czek przekażą Jurkowi Owsiakowi uczniowie z gminy Lisków, którzy do stolicy ruszą za kilka godzin.  

- Kwota, którą zebraliśmy, została wydrukowana na czeku. Ten czek zawieziemy do Warszawy i w czasie transmisji na żywo ze studia TVP2 uczniowie z Liskowa przekażą go Jurkowi Owsiakowi – wyjaśniła Wioletta Przybylska, rzecznik prasowy Wielkoorkiestrowej Sztafety Cyklistów – Wcześniej dzieci będą miały okazję zobaczyć Światełko do nieba.

 

Zbiórka odbyła się po raz 9. To podziękowanie uczniów Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy za program "Ratujemy i uczymy ratować", w ramach, którego uczniowie wszystkich klas początkowych w powiecie kaliskim i Kaliszu przechodzą kursy pierwszej pomocy. Sztafetę otworzył Krzysztof Nosal, starosta kaliski i Jan Kolański, prezes firmy Colian  od lat wspierający działania kaliskich cyklistów. Kolejne odcinki będą pokonywać debiutujący w Sztafecie Przemysław Laskowski, po nim Robert Bielawski,  dalej  weterani sztafet: Marek Baumgart, Zbigniew Sobczak, Andrzej Wolniak oraz szef sztafety Bronisław Krakus. Każdy uczestnik dwukrotnie będzie dosiadał roweru. Szczegółowy przebieg sztafety będzie można śledzić przez cały dzień na stronie powiatu kaliskiego www.powiat.kalisz.pl i na powiatowym facebooku. Kaliskich cyklistów i uczniów z Liskowa przekazujących czek będzie można zobaczyć około godz. 22.18. Nad bezpieczeństwem cyklistów czuwa firma BoBoMed.

AW, zdjęcia autor   

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/