Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 08 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Maria, Klement

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

155 lat od powstania ZDJĘCIA

155 lat temu wybuchło powstanie styczniowe – największy polski zryw narodowy XIX wieku. Zakończył się militarną porażką, ale był początkiem długiej drogi do odzyskania niepodległości. Władze Kalisza hołd uczestnikom powstania styczniowego złożyły w południe przed pomnikiem Adama Asnyka na Plantach.

Dlaczego przed wizerunkiem poety wywodzącego się z Kalisza? Adam Asnyk był jednym z uczestników powstania styczniowego. Poeta brał udział w zrywie. Był zaangażowany w organizacje walczące o wyrwanie się rąk zaborców. - W działalność niepodległościową włączył się w czasie studiów medycznych w Warszawie – przypomina Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. - Był więziony w Cytadeli, był uczestnikiem Rządu Narodowego w powstaniu styczniowym. I ta działalność niepodległościowa zamknęła mu drogę do rodzinnego miasta. Miał zakaz wjazdu do ówczesnego Królestwa Polskiego. Gdyby to zrobił zostałby aresztowany.

Okres walki w powstaniu styczniowym i zaangażowanie w ruch niepodległościowy często przewija się w twórczości Adama Asnyka. Poeta przywołuje ten czas także w listach do najbliższych. W poniedziałek, 22 stycznia w dniu 155. rocznicy wybuchu powstania styczniowego szkoły, organizacje i instytucje, którym patronuje poeta urodzony w Kaliszu oraz samorządowcy, parlamentarzyści i służby mundurowe, składając kwiaty przed pomnikiem Asnyka, przypomnieli o jego udziale w walce sprzed 155 lat. - Choć powstanie styczniowe nie zakończyło się sukcesem militarnym to jednak jego przebieg, zaangażowanie spowodowały, że później powstańcy styczniowi aktywnie uczestniczyli w 1918 roku w budowie niepodległej Polski – mówił Janusz Sibiński z Miejskiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zarówno data 1918, jak postać poety będą w tym roku wielokrotnie przywoływane: z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i obchodów Roku Adama Asnyka.

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/