Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

2. Rajd Motocyklowy Weteranów zawitał do Iwanowic koło Kalisza ZDJĘCIA

17 maja do Iwanowic w powiecie kaliskim dotarli uczestnicy 2. Rajdu Motocyklowego Weteranów. Celem tego przedsięwzięcia jest upamiętnienie poległych w służbie ojczyźnie żołnierzy oraz tych wszystkich, którzy wskutek odniesionych ran i kontuzji stracili swoje zdrowie.

Nieprzypadkowo na trasie motocyklistów pojawił się cmentarz w Iwanowicach.

Spoczywa tu śp. kpr. Radosław Szyszkiewicz – syn pani Marzanny Szyszkiewicz, wieloletniej pracownicy resortu obrony narodowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, który poległ 9 października 2009 roku podczas patrolu na V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie – informuje informuje mjr Grzegorz Jasianek, rzecznik prasowy Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu. - Na cmentarzy pochowany jest śp. szer. Józef Stępniak, który odszedł na wieczną wartę w 1975 r. podczas wykonywania obowiązków w ramach Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie gdzie zginęło dziewięciu polskich żołnierzy.

Znicze na grobach śp. kpr. Radosława Szyszkiewicza i śp. szer. Józefa Stępniaka zapalili: Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu ppłk Przemysław Bojarczuk,  szef Wydziału Rekrutacji mjr Grzegorz Jasianek, starosta Krzysztof Nosal, a także Marzanna Szyszkiewicz wraz z delegacją Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu oraz  uczestnicy rajdu.

Następnie wszyscy razem udali się do miejscowej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie dzięki uprzejmości proboszcza  ks. kan. Pawła Jabłońskiego odbyło się spotkanie oraz poczęstunek zorganizowany przez WKU w Kaliszu. Przy okazji goście poznali historię tej miejscowości i dowiedzieli się, że w kościele zbudowanym w XV w został ochrzczony, urodzony w Iwanowicach, późniejszy przeor i obrońca Jasnej Góry ojciec Augustyn Kordecki.

Uczestnicy rajdu otrzymali upominki od Wojskowego Komendanta Uzupełnień oraz starosty kaliskiego. Około godz. 16.00 udali się w dalszą trasę.

W Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej służy ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku w 92 operacjach udział wzięło 115 tysięcy polskich żołnierzy.

Celem organizowanego po raz drugi rajdu jest upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, popularyzowanie postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagowanie aktywne formy spędzania czasu wolnego, promowanie bezpiecznej jazdy oraz zachęcanie do wspólnych spotkań także poza rajdem.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.

Przejazdy poszczególnych motocyklistów w każdym etapie odbywają się indywidualnie zgodnie z ustaleniami koordynatora danej grupy i komandora rajdu oraz zasadami ruchu drogowego.

Organizatorem rajdu jest Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa we współpracy z Biurem Konwentu Dziekanów, jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innymi służbami mundurowymi.

RED, fot. Marek Regulski

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/