Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

91. Kaliszobranie ZDJĘCIA

Kaliscy przewodnicy PTTK zainaugurowali kolejny, dziesiąty już sezon popularnych „Kaliszobrań”. W sobotę, 17 lutego wspólnie z grupą miłośników spacerów krajoznawczych, ruszyli śladami kaliskich literatów.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w Ośrodku Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”, gdzie dyrektor tej placówki Piotr Bigora oraz Przemysław Dunaj opowiedzieli nieco dykteryjek z historii samego obiektu i - przede wszystkim – przybliżyli obecną działalność ośrodka. Natomiast hasło przewodnie spaceru brzmiało „(Z) Konopnicką o kaliskich literatach”, a jego wybór wynikał choćby z faktu, że prowadzący tradycyjnie imprezę dr Piotr Sobolewski dalszy spacer poprowadził ulicą kaliskiej literatki właśnie - od Kalińca przez osiedle Asnyka, aż po wiadukt przed Zagorzynkiem.

Oprócz opowieści o Dąbrowskiej, Asnyku i Konopnickiej w gawędzie padały też nazwiska innych pisarzy związanych z Kaliszem – począwszy od XVII-wiecznych polemistów z czasów kontrreformacji: Wojciecha z Kalisza i Marcina Łaszcza, poprzez Samuela Twardowskiego, Stanisława Kobierzyckiego, Grzegorza Knapskiego, Ignacego Wilczka, Sebastiana Śleszkowskiego i wielu kolejnych – aż po tych współczesnych. Przy okazji – rzecz jasna - uczestnicy spaceru wspólnymi siłami, starali się odtworzyć obraz mijanych okolic sprzed pół wieku, wspominając obiekty, których już w osiedlowym pejzażu nie ma.

Impreza, mimo „konkurencji” w postaci transmisji z konkursu skoków na koreańskich igrzyskach, cieszyła się, tradycyjnie, sporym zainteresowaniem a jej, uczestnicy po zakończeniu szparko udali się przed domowe telewizory. Bonus był równie atrakcyjny – zdążyli obejrzeć „złote” skoki Kamila Stocha.

Kaliszobranie zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ przy finansowym wsparciu Miasta Kalisza, udzielonym w ramach mecenatu nad kulturą.

MIK za: Piotr Sobolewski, fot. Marek Bergman

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/