Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Adam Asnyk do Franciszka Kvapila. Spektakl w Centrum Kultury i Sztuki

Spektakl pt. „Najtrudniej podobno pisać o samym sobie. Adam Asnyk do Franciszka Kvapila” wystawiony zostanie 16 listopada w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Wydarzenie odbędzie się w ramach 7. Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. W. Karczewskiej. Wstęp jest wolny.

Znany poeta czeski, Franciszek Kvapil, tłumacz poezji Adama Asnyka na język czeski, poprosił poetę o notkę biograficzną, którą chciał zamieścić w zbiorze wierszy. Odpowiedź Asnyka ze stycznia 1879 roku wraz z załączoną do listu notatką biograficzną zamieścił „Przegląd Literacki” w 1897 roku (dzięki uprzejmości Kvapila). To dla badaczy życia poety bezcenne źródło wiedzy, a jeśli chodzi o dzieciństwo Adama Asnyka, jedyne.

Przedstawienie pt. „Najtrudniej podobno pisać o samym sobie. Adam Asnyk do Franciszka Kvapila” jest próbą dokończenia tej notatki. Asnyk u kresu życia pisze jeszcze raz list do czeskiego przyjaciela (tekst: Aneta Kolańczyk). Dopowiada to, co przemilczał wtedy, ale też podsumowuje swoje życie, pyta o przyszłość. Przywołuje rodzinę, przyjaciół, znajomych, którzy pojawiają się na scenie i odpowiadają (tekst: Izabela Fietkiewicz-Paszek). Ta notatka, przeznaczona tylko dla oczu Kvapila, chce być swego rodzaju rozrachunkiem poety, myśliciela, filozofa, człowieka.

Wydarzenie jest częścią VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. W. Karczewskiej, a jednocześnie wpisuje się w obchody Roku Adama Asnyka w Kaliszu. W całości tworzą go uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych wraz ze swoimi nauczycielkami oraz członkowie Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka. Gościnnie, w roli Adama Asnyka, występuje aktor filmowy i teatralny, Zbigniew Waleryś.

Spektakl odbędzie się 16 listopada o godz. 13.30, w Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Łaziennej 6 w Kaliszu. Wstęp wolny.

Opr. MIK, fot. org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/