Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 kwiecień 2021 Godzina:
imieniny: Helena, Jerzy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Akcja „Żonkile“ w Kaliszu. Uczniowie „Gastronomika uczcili pamięć o powstaniu w getcie warszawskim ZDJĘCIA

Co roku, zaczynając od roku 2013, Muzeum Historii Zydów Polin organizuje akcję społeczno-edukacyjną "Żonkile", symbolizującą szacunek i pamięć o powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku, w 100. rocznicę urodzin i 10. rocznicę śmierci Marka Edelmana, do akcji przyłączył się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego w Kaliszu, rozpoczynając realizację innowacji dydaktyczno-wychowawczej pod hasłem „Pamięć bez barier“.

W ramach działań zorganizowano wycieczkę dla uczniów i nauczycieli do Muzeum Historii Żydów Polin w Warszawie. Na lekcjach z wychowawcami odbyły się prezentacje filmu "Dzieci Ireny Sendlerowej". Z kolei w poniedziałek, 1 kwietnia, uczniowie szkoły rozdawali mieszkańcom miasta papierowe żonkile,  opowiadając o ich symbolice jako znaku pamięci o powstaniu w getcie. Następnego dnia wybrali się na wycieczkę po Kaliszu „Śladami kultury żydowskiej”, prowadzonej przez Halinę Marcinkowską, przedstawicielkę Gminy Żydowskiej we Wrocławiu, i złożyli bukiet żonkili pod pomnikiem na Rozmarku.

Punktem kulminacyjnym była uroczysta akademia szkolna w formie montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów, prezentująca fakty historyczne o Żydach polskich w getcie warszawskim. Po akademii uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli film edukacyjny o powstaniu w getcie "I nie było żadnej nadziei". - Celem akcji jest poznanie tradycji i kultury żydowskiej, kształtowanie świadomości, że są oni cząstką naszej ojczyzny, popularyzowanie wiedzy o holokauście i powstaniu w getcie wśród uczniów oraz kształtowanie szacunku i miłości do drugiego człowieka – informują Karolina Brzezińska-Wdowczyk i Elina Gulasaryan, nauczycielki „Gastronomika“.

Opr. MIK, fot. ZSG-H

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/