Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Bez zabawy, tylko z dziękczynną mszą świętą - tak uczcili dożynki w gminie Blizanów ZDJĘCIA

Z tradycyjnymi obrzędami, ale bez części artystycznej, spotkań i dobrej zabawy do białego rana. Gmina Blizanów w powiecie kaliskim w niedzielę świętowała dożynki. Przez epidemię koronawirusa ograniczyły się one do dziękczynnej mszy świętej, którą odprawiono na placu przy kościele parafialnym. W podobnej formie Święto Plonów odbywa się w całym powiecie kaliskim.

Wierni modlili się w intencji rolników, ogrodników i pszczelarzy. Dziękowano za tegoroczne plony, za trud ciężkiej pracy gospodarzy, a także proszono o błogosławieństwo dla ich rodzin. Liturgię odprawił proboszcz ks. Tomasz Strzelecki.

Na część artystyczną jednak nie było tutaj miejsca. W dobie pandemii uznano to za ryzykowne, dlatego organizatorzy dożynek w Blizanowie zrezygnowali z tej części święta. Wszystko w trosce o mieszkańców. Uczestnicy święta, z którymi dziś rozmawialiśmy, ze zrozumieniem podchodzą do tej decyzji. – Niestety, obecna sytuacja zmusiła nas do tego – mówią nam mieszkańcy.

Tradycja, choć częściowo, przetrwała. Nie zabrakło takich zwyczajów jak wręczenie wieńca dożynkowego i chleba. Swój udział w dożynkach mieli także: Orkiestra Dęta OSP Blizanów i zespół folklorystyczny Kalina.

Dożynki, w takiej czy innej postaci należy uznać za zaliczone. Msza dziękczynna to nieodłączna część corocznego obrzędu. Zawsze je rozpoczynała, dzisiaj była dla mieszkańców jedyną formą świętowania. 

W podobnej formie dożynki odbywają się w niemal wszystkich gminach powiatu kaliskiego.

- Tegoroczne Święto Plonów w poszczególnych gminach jest skromne, najczęściej ogranicza się właśnie do mszy świętej. Dożynki to ważny dla rolników i stary zwyczaj, ale życie i zdrowie jest najważniejsze – podkreśla Krzysztof Nosal, starosta kaliski. - Dożynki powiatowo – gminne miały odbyć się w Mycielinie, ale właśnie ze względu na koronawirusa zostały odwołane. Jednak w trakcie środowego spotkania podsumowującego triatlon narodził się pomysł, by pod koniec września zorganizować tradycyjny rowerowy korowód dożynkowy po powiecie kaliskim.

I być może chociaż ten element uda się zrealizować. Wiadomo też, że nie odbędą się dożynki wojewódzko – diecezjalne. - W tym roku gospodarzem miał być powiat ostrzeszowski. Planowanie tego największego w Wielkopolsce Święta Plonów zaczęliśmy na początku roku, ale pandemia sprawiła, że odwołaliśmy uroczystości – dodaje Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Święto Plonów to uroczystość dziękczynna. Jak Polska długa i szeroka na przełomie sierpnia i września rolnicy dziękują za zbiory w polach i sadach. Święcą też ziarna na kolejny siew. Dożynki w wiejski kalendarz są wpisane tak samo mocno, jak wszystkie inne święta kościelne.

Joanna Fengier, AW; fot. JF

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/