Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Michał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Bieg Tropem Wilczym odbędzie się w sierpniu. Ruszyły zapisy

Zazwyczaj odbywał się w maju, ale z powodu przedłużających się restrykcji epidemicznych Bieg Tropem Wilczym został przełożony na 15 sierpnia. Ruszyły już zapisy na tę imprezę sportowo – patriotyczną, która co roku ściąga liczne grono uczestników. Bieg jest upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych, którzy mimo zakończonych działań wojennych po 1945 roku nie złożyli broni i nie podporządkowali się rosyjskiemu okupantowi.

Bieg Tropem Wilczym obok Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowionego na 1 marca jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskim kalendarzu poświęconych pamięci żołnierzy, którzy po zakończeniu oficjalnych działań wojennych na terenie Polski nie złożyli broni, nie podporządkowali się władzy PRL, ściśle zależnej od Związku Radzieckiego. Ich działalność zbrojna, która jak z dzisiejszej perspektywy wiemy, nie mogła odnieść żadnego skutku, budzi wiele kontrowersji i dzieli w ocenie historyków.

Tuż po II wojnie światowej ruch konspiracyjny i antykomunistyczny w Polsce liczył między 120 a 180 tys. osób, a jego członkowie wierzyli, że uda się wyzwolić kraj spod okupacji sowieckiej. Nadzieje te szybko prysnęły po styczniowych wyborach w 1947 roku, sfałszowanych przez polską „bezpiekę” we współpracy z NKWD. Wyniki wyborów ustanawiającą w Polsce władzę komunistyczną zaakceptowały USA i Wielka Brytania.

W wyniku powyborczej amnestii dla członków ruchu oporu ujawniło się prawie 80 tysięcy żołnierzy.  Władze PRL warunków amnestii nie dotrzymała, a zdobytą wiedzę w trakcie przesłuchań wykorzystała do dalszych represji pozostałych Żołnierzy Wyklętych. Ostatni z nich, Józef Franczak ps. „Lalek” zginął 18 lat po IIWŚ w obławie 21 października 1963 roku.

Dlatego  w ramach Biegu Tropem Wilczym jedną z tras jest ta licząca 1963 metrów, na znak daty śmierci Franczaka.

Bieg Tropem Wilczym w Kaliszu odbędzie się 15 sierpnia na trasie między Stadionem Miejskim przy Łódzkiej a boiskiem w Rajskowie. Udział jest bezpłatny, a link do tego wydarzenia na facebooku znajdziecie TUTAJ.

MS, fot. organizatorzy biegu

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/