Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 listopad 2021 Godzina:
imieniny: Saturnina, Przemysł

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Bociany wyrzuciły jajo. W tym roku Przygoda i Dziedzic doczekają się najwyżej trójki potomstwa

Nieoczekiwany i smutny zwrot akcji w bocianim gnieździe w Przygodzicach (pow. ostrowski). Kiedy wszyscy czekali na piąte jajo, Dziedzic wyrzucił z siedliska czwarte. Z małego i uszkodzonego nic by się nie wykluło. I w ten sposób, jeśli już nic się nie wydarzy, para w tym roku doczeka się trójki potomstwa.

Moment wyrzucania jaja uchwyciły oczywiście kamery, które przez całą dobę podglądają życie bocianiej rodziny 

Najsłynniejsze na świecie bociany w domu pojawiły się pod koniec marca – 26 marca. Zwyczajowo jako pierwszy wylądował samiec.

Dziedzic nie tracił czasu i od razu zaczął porządkować gniazdo i uzupełniać braki gałązek. Tak by siedlisko było gotowe na przylot Przygody, a przede wszystkim na potomstwo. Samica pojawiła się niespełna tydzień po swoim partnerze – 31 marca.

Jak zawsze ptaki nie próżnowały i dość szybko skonsumowały swój związek. Niespełna tydzień później  - 8 kwietnia Przygoda zniosła pierwsze jajo. Kolejne pojawiły się w dwudniowych odstępach. W sumie zniosła cztery, a ostatnie – 14 kwietnia, w sposób zaskakujący, jakiego internauci jeszcze nie widzieli. Jajo z samicy dosłownie wypadło, wywołując zdziwienie obserwujących bocianią parę, ale i samych ptaków WIĘCEJ.

Jajo wylądowało na obrzeżach gniazda i początkowo zostało potraktowane przez rodziców z obojętnością. Po chwili zostało przetoczone do wcześniejszych, jednak instynkt bocianów nie zawiódł. Wydarzenia z kolejnych godzin potwierdziły, że niechęć, z jaką ptaki pochyliły się nad czwartym była uzasadniona. 

W sobotę 17 kwietnia o 11.06 samiec Dziedzic wyrzucił najmniejsze i uszkodzone jajko, z którego nic by się nie wykluło, oczyszczając w ten sposób gniazdo – można przeczytać na profilu w Bociany z Przygodzic na facebooku.

Takie obrotu sprawy internauci się nie spodziewali. Czekali raczej na piąte jajo, które w gnieździe powinno pojawić się w ostatni piątek. Zamiast tego było pożegnanie z czwartym, więc w sumie para, jeśli już nic nie zakłóci domowej sielanki, doczeka się w tym roku trójki potomstwa. Wszystko będzie zależało od pogody i ilości pokarmu oraz zdrowia małych boćków, które powinny pojawiać się na świecie w pierwszych dniach maja. Wysiadywanie jaj trwa od 30 do 35 dni.

AW, zdjęcie: screen bociany.przygodzice.pl  

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/