Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Bolesław Pobożny, księżna Jolenta i "Statut kaliski". Już w ten weekend wielka średniowieczna impreza w Kaliszu

„Statut kaliski” to dokument niezwykły. Jako pierwszy w naszym kraju regulował prawa społeczności żydowskiej i stał się symbolem równouprawnienia różnych grup religijnych. A że w tym roku przypada prawie okrągła rocznica jego nadania, to zarówno sam akt jak i jego autor, czyli Bolesław Pobożny z żoną, błogosławioną Jolentą będą bohaterami Dni Księstwa Kaliskiego. Wielka średniowieczna impreza odbędzie się już w ten weekend, a organizatorzy - obok przemarszu i pikniku - postanowili przeprowadzić debaty o aktualności tez zawartych w statucie.

Wydarzenie rozpocznie się w najbliższą sobotę, 24 sierpnia. Naukowe rozważania o Bolesławie Pobożnym i jego panowaniu rozpocznie wykład poświęcony władcy. Wygłosi go Tadeusz Skarżyński, nauczyciel historii i kaliski radny. Debatę o tym, jak przywrócić dawny blask naszemu miastu poprowadzą wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, radny Artur Kijewski oraz Dawid Borowiak, natomiast o wielokulturowości Kalisza i Polski mówić będą Eskan Darwich - mieszkający od lat w naszym mieście Kurd, który pełni też funkcję radnego oraz Roman Woźniak i Sławomir Przygodzki.

Z kolei w niedzielę, 25 sierpnia wielki piknik historyczny na placu św. Stanisława. - Początek wydarzenia to uroczysty pochód od liceum Adama Asnyka, który zakończony zostanie aktem lokacyjnym na placu - zdradza szczegóły Krzysztof Łużyński z Fundacji Bolesława Pobożnego. - O 15.00 rozpocznie się piknik średniowieczny, podczas którego będzie można posłuchać muzyki dawnej, także w nowych aranżacjach, i zobaczyć zespoły tańca średniowiecznego. Będą inscenizacje i walki rycerskie, wiele gier i zabaw zorganizowanych przez ZHR i Uciechowo - zachęca przedstawiciel jednego z organizatorów. 

Dzień zakończy koncert pieśni maryjnych w kościele ojców franciszkanów. Wystąpi grupa Jerycho, która w repertuarze ma utwory w języku polskim i łacińskim.

Inspiracją do organizacji Dni Księstwa Kaliskiego były trzy rocznice przypadające na 2019 rok. - W tym roku przypada 755. rocznica uchwalenia przez Bolesława Pobożnego "Statutu kaliskiego", przypada także 740. rocznica śmierci samego Bolesława Pobożnego i 715. rocznica śmierci jego małżonki. błogosławionej księżnej Jolenty - przypomina Kamil Florian Ratajczyk z Fundacji Bolesława Pobożnego. - Uważamy, że tak wybitna postać jak Bolesław Pobożny - osoba, która nadała prawa miejskie naszemu miastu i poczyniła wiele w kierunku tolerancji jako nadawca „Statutu kaliskiego”, czyli dokumentu, który zrównał prawa naszych braci starszych w wierze i jego żona, zasługują na swój dzień. 

Przedstawiciele organizatorów 

Przy okazji organizatorzy chcą przypomnieć czasy samego Bolesława Pobożnego. - Naszym założeniem jest promowanie i popularyzacja wiedzy na temat "Statutu kaliskiego", historii Kalisza wielokulturowego, popularyzacja dorobku kultury średniowiecza i aspektów związanych z Kaliszem jako miejscem, gdzie można w sposób odpowiedni funkcjonować i się rozwijać - wyjaśnia Piotr Błaszczyk, prezes Fundacji im. Bolesława Pobożnego. 

Dni Księstwa kaliskiego organizują: Fundacja Bolesława Pobożnego, Stowarzyszenie KoLiber i Fundacja Polska Jutra. W dniu pikniku plac przy klasztorze ojców Franciszkanów będzie zamknięty dla ruchu kołowego.

Bolesław Pobożny - sylwetka prezentowana w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

AW, zdjęcia autor, organizatorzy 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/