Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Budzik Muzyczny w Odolanowie i Tłokini Kościelnej

Zainicjowany przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich cykl koncertowy pod nazwą BUDZIK MUZYCZNY swe kolejne odsłony szykuje na najbliższy weekend. W sobotę, 2 lipca, zabrzmi w dawnym kościele ewangelickim Odolanowie, a w niedzielę, 3 lipca, w Pałacu Tłokini Kościelnej. Wystąpią harfistki - Zofia Janiak i Dorota Szyszkowska-Janiak, skrzypek Radosław Pujanek i pianistka Milena Antoniewicz oraz Trio im. Wiłkomirskich.

W sobotę, 2 lipca, Fundacja Rodziny Wiłkomirskich wraz z Odolanowskim Domem Kultury zapraszają do niezwykle urokliwego XVIII-wiecznego obiektu w Odolanowie, który od lat służy artystom. W dawnym kościele ewangelickim w pierwszej części wieczoru zagrają się dwie harfistki, ale reprezentujące różne pokolenia - Zosia Janiak, niezwykle uzdolniona 10-letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Łodzi i prowadząca w tej szkole klasę harfy Dorota Szyszkowska-Janiak, która jako I harfistka Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Ladies First Symphony Orchestra wzięła udział w wielu tournees i dokonała nagrań w kraju i za granicą. Jest także twórczynią jedynego w Polsce cyklicznego konkursu – „Miniatura na Harfę Celtycką”. W ich wykonaniu usłyszymy miniatury irlandzkie na harfę solo Bernarda Andrèsa i Samuela O'Pratta oraz krótkie utwory na dwie harfy Johna Playforda, które będą tyleż ciekawym, co pięknym wprowadzeniem w przebogatą historię i tradycję gry na harfie. W sobotnim koncercie znajdzie się także czas na popis młodej, zdolnej pianistki – uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej w Odolanowie.

Druga część muzycznego spotkania będzie należała do skrzypka, Radosława Pujanka i pianistki Mileny Antoniewicz, na występ których złożą się: Sonata wiosenna op. 24 nr 5 Ludwiga van Beethovena, Obertas op. 19 nr 1 Henryka Wieniawskiego i Oberek Grażyny Bacewicz.

Radosław Pujanek jest I koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, wszechstronnym kameralistą oraz muzykiem współpracującym z wieloma wybitnymi artystami i zespołami. Milena Antoniewicz to nie tylko ceniona kameralistka i pedagog, zarówno kaliskiej szkoły muzycznej, jak
i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, ale także niestrudzona propagatorka sztuki nie tylko muzycznej oraz kreatorka artystycznych eventów, takich jak „Koncert na 10 fortepianów” czy Multi Art Festival – Festiwal Sztuki Młodych.

BUDZIK MUZYCZNY w Odolanowie wypełni także opowieść o „wielkopolskich ścieżkach” znakomitej Rodziny Wiłkomirskich, której dedykowany jest cały koncertowy cykl organizowany przez Fundację jej imienia.

 

Koncert w sobotę, 2 lipca, o godzinie 18.00

dawny kościół ewangelicki – Odolanów, ul. Bartosza

WSTĘP  WOLNY - bezpłatne zaproszenia do odbioru w ODK

 

WYKONAWCY:

Zosia Janiak, uczennica OSM w Łodzi   / harfa /

Dorota Szyszkowska-Janiak   / harfa /

Radosław Pujanek   / skrzypce /

Milena Antoniewicz  / fortepian /

PROGRAM:

Bernard Andrès, Samuel O'Pratt, miniatury irlandzkie - na harfę solo

John Playford - krótkie utwory na 2 harfy

Ludwig van Beethoven - Sonata wiosenna op. 24 nr 5

Henryk Wieniawski - Obertas op. 19 nr 1

Grażyna Bacewicz - Oberek

 

Obie harfistki, Zosia Janiak i Dorota Szyszkowska-Janiak, zagrają również dzień później (w niedzielę – 3 lipca) w Tłokini Kościelnej. Fundacja Rodziny Wiłkomirskich zaprasza do tamtejszego pałacu, a dokładniej rzecz ujmując do kolumnowej altany, by przy niewątpliwie sprzyjającej aurze i w otoczeniu przyrody poddać się urokowi niezwykłej muzyki w wykonaniu w sumie pięciorga artystów.

Oprócz harfistek bowiem bohaterem drugiej części niedzielnego spotkania będzie Trio im. Wiłkomirskich. Zespół w składzie: Celina Kotz - skrzypce, Maciej Kułakowski – wiolonczela i Łukasz Trepczyński – fortepian powstał w lutym 2015 roku, z okazji inauguracji Roku Rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu. Przywilej kultywowania tradycji funkcjonującego przez ponad 60 lat rodzinnego Tria Wiłkomirskich otrzymał osobiście od prof. doctor honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Maestro Józefa Wiłkomirskiego.

W tym roku firma fonograficzna DUX przygotowuje w Europejskim Centrum Krzysztofa Pendereckiego pierwszą płytę Tria z mało znanymi w Polsce utworami Antona Areńskiego. To właśnie jego Trio fortepianowe nr 2 f-moll op. 73 zabrzmi w koncercie 3 lipca. Warto wiedzieć, że za miesiąc, 6-7 sierpnia, Trio im. Wiłkomirskich zaprezentuje się, obok wielu znakomitych artystów z Polski i z zagranicy, w dwóch koncertach festiwalu „Emanacje” od kilku lat organizowanego przez Centrum Pendereckiego.

Jak przystało na przedsięwzięcia realizowane przez Fundację Rodziny Wiłkomirskich koncert w Tłokini Kościelnej dedykowany będzie wybranym członkom znakomitej muzycznej familii. Prowadzący spotkanie Robert Kuciński tym razem przybliży sylwetki Alfreda i Doroty Wiłkomirskich, czyli nestora rodu, skrzypka, dyrygenta i pedagoga oraz jego drugiej żony z domu Temkin, kaliszanki, matki dwójki artystów z pięciorga muzycznego rodzeństwa - sędziwych, ale szczęśliwie wciąż żyjących Józefa i Wandy.

Cały cykl „BUDZIK MUZYCZNY” współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Partnerami niedzielnego koncertu są Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Gmina Opatówek i Fabryka Fortepianów Schimmel.

 

Koncert w niedzielę, 3 lipca o godzinie 17.00

poświęcony Dorocie i Alfredowi Wiłkomirskim

Pałac Tłokinia -  altana kolumnowa

WSTĘP  WOLNY - rezerwacja tel. 62 767 88 88

 

WYKONAWCY:

Zosia Janiak, uczennica OSM w Łodzi - harfa

Dorota Szyszkowska-Janiak - harfa

TRIO im. Wiłkomirskich:

Celina Kotz – skrzypce

Maciej Kułakowski – wiolonczela

Łukasz Trepczyński – fortepian

PROGRAM:

Bernard Andrès, Samuel O'Pratt, miniatury irlandzkie - na harfę solo

John Playford - krótkie utwory na 2 harfy

Anton Areński - Trio fortepianowe nr 2 f-moll op. 73

Robert Kuciński, fot. arch., org.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/