Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Burgery z jelenia, czy curry z sarny, czyli ,,Kuchnia na dziko’’ z Nadleśnictwem Kalisz ZDJĘCIA

W ostatni weekend w Nadleśnictwie Kalisz odbyły się kolejne warsztaty w leśnym klimacie pod nazwą ,,Otwarty Las Winiarski – Dzikie Jadło’’. Wydarzenia do tej pory odbywały się w ramach programu ,,Otwarty Las Winiarski’’. Tym razem pod okiem szefa kuchni uczestnicy mieli okazję skosztować m.in. burgerów z jelenia czy curry z sarny. Ze względu na duże zainteresowanie 29 sierpnia ośrodek planuje następne wspólne zajęcia na zakończenie wakacji.

Akcja ,,Otwarty Las Winiarski’’ to cykl różnorodnych spotkań tematycznych ściśle powiązanych z lasem. Na pierwszym uczestnicy sprawdzali się w biegu na orientację, na drugim zorganizowano spacer dendrologiczny połączony z Dniem Ojca. Kolejny był zupełnie czymś nowym, ale nie zabrakło i tym razem zainteresowanych.Z pewnością leśna żywność może ciekawić smakiem niejednego miłośnika dobrego jedzenia. Okazją, by takiej właśnie skosztować były zorganizowane 25 lipca warsztaty kulinarne. Odbyły się one bezpłatnie pod okiem Andrzeja Adamusa, szefa kuchni, który prowadzi popularny program pod nazwą ,,Kuchnia na dziko’’. Dzięki niemu rodziny z dziećmi mogły spróbować m.in. burgerów z jelenia i dzika, curry z sarny, dzikiej sałaty, ziemniaków z ogniska, leśnej lemoniady z wrotyczy, krwawnika, żurawiny, borówki i mięty. Produkty dostarczył natomiast sklep Dobre z Lasu, zajmujący się sprzedażą i propagowaniem zdrowej, leśnej żywności (więcej o tej inicjatywie pisaliśmy tutaj). 

Oprócz gotowania, można było dowiedzieć się wielu rzeczy np. dlaczego warto jeść dziczyznę, a także poznać odpowiednie sposoby przyrządzania jej oraz przechowywania.

Podczas warsztatów nie brakowało rozmów o właściwościach odżywczych i walorach smakowych dziczyzny, jak również i innych naturalnych produktów pochodzących z lasu i od lokalnych producentów. Wszystko po to, by zwrócić uwagę uczestników na to, że każdy z nas ma wpływ na ograniczenie produkcji odpadów, emisję CO2, a każdy produkt powinniśmy kupować z myślą o długości tzw. łańcucha dostaw – przypomina Beata Kątna z Nadleśnictwa Kalisz.

Po przygotowaniu jedzenia i skosztowaniu leśnych smaków, uczestnicy wzięli udział w warsztatach pod hasłem ,,Zero Waste’’. Ich zadaniem było stworzenie naturalnej torby ze zużytych T-shirtów. Miały one zostać zaprojektowane tylko przy użyciu nożyczek, farb i liści. Tym samym nadleśnictwo propagowało ekologię, a niektórym projekt pozwolił na artystyczne wykazanie się.

Na koniec dla dzieci czekała niespodzianka. Specjalista ds. edukacji leśnej Beata Kątna przygotowała grę terenową ,,Leśne CSI Zagadki Nadleśnictwa Kalisz -  Czyli co gryzie las’’. Wspólnymi siłami rozwiązywano zagadki dotyczące pobytu w lesie.

Wydarzenie wsparło finansowo Centrum Informacyjne Lasów Państwowych.

W ostatni sierpniowy weekend, 29 sierpnia Nadleśnictwo Kalisz szykuje kolejne atrakcje. Zainteresowani będą mogli spotkać się, by porozmawiać o lesie i… kto wie, bo ośrodek jeszcze nie ujawnia, co planuje. Tak jak i w poprzednich akcjach, będzie limit miejsc. Szczegóły będą pojawiać się na stronie Nadleśnictwa Kalisz i w mediach społecznościowych.

JF, fot. Nadleśnictwo Kalisz, Lasy Państwowe

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/