Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 październik 2021 Godzina:
imieniny: Kleopatra, Jan

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Co by było, gdyby Dante, Kafka, Sienkiewicz mieli swój profil w mediach społecznościowych? Wystawa prac Tomasza Brody

13 listopada br. o godz. 16.00 obok Biblioteki Głównej odbędzie się wernisaż wystawy plenerowej z ilustracjami Tomasza Brody. Gościem honorowym będzie autor prac.

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby Dante miał profil na profilu społecznościowym? I nie tylko on ˗ także Boccaccio, Emily Dickinson, Agatha Christie, Franz Kafka czy Allen Ginsberg. No i nie zapominajmy o naszych noblistach ˗ Henryku Sienkiewiczu czy Wisławie Szymborskiej. Wyobraźmy sobie zatem, że najwybitniejsi z galerii najważniejszych postaci w historii literatury publikują wpisy, zwierzają się z problemów z weną i wyczekują porad od kolegów po fachu. Może od czasu do czasu licytowaliby się, czyja wielkość jest większa, no i pewnie też nie szczędziliby sobie złośliwości. Kto wie, może w tym gronie znalazłby się niejeden hejter (lub hejterka)?

Na Bookface pisarze mogą wszystko ˗ odsłaniać własne słabości, świntuszyć, prowokować. Dante zaprasza na ekstremalną jazdę po piekielnych kręgach, markiz de Sade proponuje ranking największych perwersji w historii literatury, Andersen użala się nad sobą, Dickens uprawia lewactwo przy aplauzie Slavoja Żiżka, a Dostojewski jęczy, że nie chce dłużej być takim ponurakiem. Są i pisarki ˗ Agatha Christie, która szuka sposobu na zbrodnię doskonałą, Dickinson na emigracji wewnętrznej, czy Patricia Highsmith, która w kilku zdaniach odsłania swoje mroczne tajemnice. Jest Proust fotografujący magdalenkę na ułamek sekundy przed zamoczeniem jej w lipowym naparze ˗ kto wie, czy nie w ten właśnie sposób zapisywałby swoje życie tu i teraz? Jest Dostojewski z nosem z siekiery, tej samej, którą Raskolnikow zamordował lichwiarkę. Jest diaboliczny Stephen King, któremu wyrosły wampirze pazury i Ginsberg w pozycji kwiatu lotosu. Conan Doyle trzymający swojego Sherlocka na czubku fajki, którą pyka, obmyślając kolejną fabułę. Karl May z „kowbojskim” kapeluszem z kiełbasy i kufla piwa. I symboliczny Knausgard, który staje przed czytelnikiem obnażony, jedynie przyrodzenie zasłaniając Moją walką. Czasem, kiedy temperatura sporu podniesie się do niebezpiecznej wysokości wkracza sam Bóg ze swoją książką ˗ Biblią, przypominając, że w tym słowie, które było na początku, naprawdę znajdziecie wszystko.

Tomasz Broda jest znakomitym rysownikiem, kaliszaninem, absolwentem I LO im. Adama Asnyka, na co dzień związanym z wrocławskim środowiskiem artystycznym i akademickim.  Tomasz Broda Bookface. Księga twarzy pisarzy, wyd. Format, Wrocław 2020 ˗ to najnowsza książka kaliszanina, którą już teraz (oczywiście po ponownym otwarciu bibliotek) odnaleźć można w księgozbiorze Miejskiej Biblioteki Publicznej. Specjalnie dla książnicy artysta przygotował wystawę ilustracji z albumuw formie plakatów. Oficjalnie zostanie otwarta 13 listopada o godz. 16.00 obok Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66. Obecny będzie także sam artysta. Ponadto biblioteka nagrała wywiad z Tomaszem Brodą, który będzie emitowany po wernisażu na profilach FB, YT oraz na www Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wystarczy podejść do planszy tytułowej, zeskanować kod QR, by połączyć się z odpowiednią zakładką na stronie MBP.

MIK za MBP, fot. MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/