Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Co robią studenci PWSZ na przerwach? ZDJĘCIA

Nietypowo spędzają przerwy w zajęciach studenci Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Raz na jakiś czas mają szansę wypoczywać podczas „Studenckich Kwadransów Muzycznych”. Dziś w auli Collegium Novum odbył się koncert finałowy. Tym razem w nietypowym układzie na dwa fortepiany i cztery ręce dla studentów zagrali Filip Pinczewski i Łukasz Byrdy.

Godzinę przy muzyce klasycznej spędzili dzisiaj studenci Wydziału Zarządzania Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Dla wielu studentów z pewnością była to pierwsza okazja, żeby posłuchać jej na żywo. – Na co dzień nie słucham muzyki klasycznej, ale myślę, że warto spróbować. Poza tym uważam, że to naprawdę fajna inicjatywa – mówi portalowi faktykaliskie Marta, studentka PWSZ w Kaliszu. – Mnie się te koncerty bardzo podobają, zwłaszcza, że jestem fanem muzyki klasycznej i pianina – dodaje jej kolega Piotr.

W ramach „Studenckich Kwadransów Muzycznych” odbyły się już trzy koncerty - Piosenki aktorskiej w wykonaniu Barbary Wypych i Filipa Pinczewskiego i koncert tria fortepianowego. Dziś w auli Collegium Novum dla studentów ponownie zagrali Filip Pinczewski - laureat licznych nagród na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich i Łukasz Byrdy, uczestnik XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. - Dzisiejszy program jest bardzo atrakcyjny. Szczególnie dla osób, które na co dzień nie przebywają w pobliżu muzyki klasycznej. Będzie „Karnawał Zwierząt” Saint Saensa. Nawet jeśli nie znamy go z nazwy, to melodie niektórych tych części na pewno będziemy znali. Oprócz tego transkrypcje na cztery ręce takich hitów Wolfganga Amadeusza Mozarta – zapowiadał tuż przed koncertem Łukasz Byrdy, pianista.  

I popularne na całym świecie „Wariacje na temat Paganiniego”, czyli utwór na dwa fortepiany napisany przez Witolda Lutosławskiego. Swoje dwie ręce do utworu dołożył Filip Pinczewski, który był współinicjatorem kameralnych koncertów dla społeczności akademickiej. - To jest wspaniałe wprowadzić coś w mieście, z którego człowiek pochodzi, nawet jeśli się rozjeżdżamy w trakcie naszego życia. Ja też jestem w trakcie studiów w Wiedniu. Moja siostra w Kaliszu żyje, pracuje i udało się to bardzo dobrze skombinować – cieszy się Filip Pinczewski.

Nad całością czuwa Izabela Pinczewska, muzykolożka z kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. - Nasza idea polegała na tym, aby skupić 4 kwadranse akademickie, które dają w sumie 60 min. Z czego 45 minut to muzyka plus 15 minut prelekcji o charakterze popularno-naukowym – dodaje Izabela Pinczewska, inicjatorka „Studenckich Kwadransów Muzycznych”.  

Tak było i tym razem, podczas finałowego koncertu. Zanim studenci posłuchali muzyki, poznali genezę granych przez pianistów utworów.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/