Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Co ze święconką? Są wytyczne diecezji kaliskiej

W ubiegłym roku tradycyjnego święcenia pokarmów w Wielką Sobotę nie było. Wielkanoc 2021 roku pod względem zakazów i obostrzeń będzie bardzo podobna. Poszczególne diecezje wydają wytyczne co do przebiegu całego Triduum Paschalnego. Jak będzie u nas?

Episkopat nie wydał jednego kategorycznego zarządzenia, jak pod względem organizacyjnym ma wyglądać w polskich Kościołach Wielki Piątek, Wielka Sobota i sama Wielkanoc. Zostawia to do decyzji biskupom. Oczywiście wszyscy muszą spełniać obecnie obowiązujące zasady sanitarne.

Diecezja Kaliska przekazała już swoim księżom i wiernym szczegółowe wytyczne. Oto one:

Wszystkie celebracje należy sprawować wyłącznie w katedrze i w kościołach parafialnych z zachowaniem aktualnych norm sanitarnych (limit 1 osoba na 20 m2, dystans min. 1,5 m, zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki). Na podstawie uprawnień udzielonych przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dn. 19.03.2020 r. Biskup Kaliski zezwala na celebrację liturgii Triduum Paschalnego w kościołach rektoralnych, klasztornych i kaplicach zakonnych, jeśli posiadają własnych kapelanów.

Uczestnictwo w celebracjach Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wigilia Paschalna) nie jest nakazane, a zatem nieobecność na tych liturgiach nie wiąże się z zaciągnięciem grzechu.

Usilnie zachęcamy Księży Proboszczów, aby organizowali transmisje z kościołów parafialnych w mediach społecznościowych, a ich terminy podali odpowiednio wcześniej do wiadomości swoim wiernym tak, by mogli łączyć się duchowo. W razie niemożności zorganizowania transmisji parafialnych, należy poinformować wiernych o transmisjach ogólnopolskich i diecezjalnych. Należy podkreślić znaczenie celebracji diecezjalnych, którym przewodniczy biskup.

Wielki Czwartek

Msza Krzyżma

Msza Święta Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w katedrze z udziałem dziekanów dekanatów. Podczas liturgii poświęcone zostaną oleje święte, które księża dziekani zabiorą do dekanatów.

Msza Wieczerzy Pańskiej

Należy opuścić obrzęd obmycia nóg (mandatum).

Tam, gdzie względy sanitarne pozwalają na poprowadzenie procesji, można ją urządzić, przechodząc do kaplicy adoracji w uproszczonej formie, bez udziału wiernych

Wielki Piątek

W celu umożliwienia poszczególnym wiernym indywidualnej modlitwy należy podtrzymać zwyczaj tzw. „ciemnicy” i „Grobu Pańskiego”. W przypadku „ciemnicy” może to być dotychczasowe, stałe tabernakulum do którego dodajemy odpowiednie dekoracje. W nawiedzeniu kościoła w celu adoracji Najświętszego Sakramentu należy stosować wymagane normy sanitarne

 

Jeśli celebracja jest transmitowana, to z myślą o osobach łączących się z domów, celebrans na zakończenie adoracji powinien podnieść Krzyż i tak go trzymać przez pewien czas w milczeniu, aby wierni mogli oddać duchowo cześć Krzyżowi.

Należy pozostawić Krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości. W okresie epidemii zakazuje się adoracji przez ucałowanie i dotykanie.

Wielka Sobota

Możliwe jest organizowane poświęcenia pokarmów wyłącznie z zachowaniem norm sanitarnych (limit osób, dystans, zakrywanie ust i nosa), które w miarę sprzyjających okoliczności, urządzić można na zewnątrz kościoła. Zachęcamy, aby  w poświęceniu brali udział tylko przedstawiciele rodzin.

Jeżeli wierni nie zdecydują się w nim uczestniczyć, zachęcamy do tego, aby przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uroczyście pobłogosławić pokarmy. Niech dokona tego ojciec rodziny lub inna osoba (tekst modlitwy znajduje się w załączniku, na samym końcu artykułu)

Pamiętając o normach sanitarnych, należy umożliwić wiernym w Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim. Istotą tego dnia jest trwanie Kościoła w milczeniu przy Chrystusie leżącym w grobie; jeśli więc odwołano błogosławienie pokarmów, adoracja w głębszej ciszy może stać się jeszcze bardziej skuteczna i owocna.

Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania

Obrzędy Wigilii Paschalnej można, według roztropnej decyzji duszpasterzy i z zachowaniem obowiązujących przepisów sanitarnych, celebrować w formie uroczystej.  Zalecamy, aby Obrzędy Wigilii Paschalnej sprawować wewnątrz kościoła. Do obrzędu poświęcenia ognia można wykorzystać zapaloną świecę lub znicz, pomijając procesję, przejść do Orędzia Wielkanocnego (Exsúltet).

W czasie „Liturgii chrzcielnej” należy tylko odnowić przyrzeczenia chrzcielne, nie stosuje się pokropień, ani nie sprawuje się sakramentu chrztu.

Nie organizuje się procesji rezurekcyjnych. Celebrans na zakończenie liturgii Wigilii Paschalnej lub na początku Mszy o świcie w Niedzielę Zmartwychwstania udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na zewnątrz, przed drzwiami kościoła.

Gdy ograniczenia co do liczby wiernych tego wymagają, w Niedzielę Zmartwychwstania można odprawić więcej Mszy Świętych. Biskup Kaliski na podstawie posiadanych uprawień udzielił pozwolenia każdemu kapłanowi na terenie diecezji kaliskiej do sprawowania czterech Mszy św.  w tym dniu w sytuacji konieczności duszpasterskiej.

AG za diecezja kaliska, fot. pixabay

***

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/