Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Wanda, Zenon

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Dzień Bibliotekarza i Tydzień Bibliotek w Kaliszu. W tym roku w on-line

Z okazji swojego święta oraz trwającej tydzień ogólnopolskiej akcji zawsze organizowali imprezy promujące książki i czytelnictwo, a także zdradzali tajemnice swego zawodu. Świętowali jubileusze i spotykali się z przyjaciółmi instytucji, a także z emerytami. W tym roku – ze względu na epidemię – obchody Dnia Bibliotekarza i Tygodnia Bibliotek będą wyglądały zupełnie inaczej.

Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada 8 maja i rozpoczyna Tydzień Bibliotek. Święto zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 roku. W piątek, 8 maja br. o godzinie 12.00, przedstawiciele Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz władz miasta złożą kwiaty pod pomnikiem patrona biblioteki Adama Asnyka oraz przed pomnikiem książki. I na tym koniec świętowania w przestrzeni publicznej.

„XVII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek” obchodzony będzie od 8 do 15 maja, a jego hasło brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. - Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała dla kaliszan wiele atrakcji, które – ze względu na stan epidemii - odbędą się w przestrzeni wirtualnej, dlatego serdecznie zachęcamy do śledzenia profilu facebook oraz kanału YouTube naszej biblioteki – zachęca Anna Kubiak z kaliskiej książnicy.

* Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka oraz kaliskie Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, z myślą o dzieciach i młodzieży, organizują akcję pod hasłem „Jak czytam?”. Zabawa on-line, koordynowana przez Annę Katarzynę Raczko z filii nr 5, skierowana jest do najmłodszych czytelników, których organizatorzy zachęcają do uchwycenia w kadrze momentu lektury. Do 10 maja br. można przesyłać zdjęcia prezentujące sposób i okoliczności czytania książek. Fotografie pojawią się na fanpage’u: https://www.facebook.com/MBPKalisz/ oraz stronie internetowej biblioteki www.mbp.kalisz.pl podczas Tygodnia Bibliotek.

Szczegóły akcji: http://www.mbp.kalisz.pl/art,887,jak-czytam#skip

* Videoblog „W białych rękawiczkach”. - Nie bez powodu brzmi tajemniczo. Podczas Tygodnia Bibliotek – specjalnie dla naszych czytelników – pokażemy, oczywiście wirtualnie, wyjątkowe miejsce. Będzie to magazyn z najstarszymi i najcenniejszymi książkami oraz dokumentami z naszych zasobów – zapowiada biblioteka. Każdego dnia, od 8 do 15 maja, Monika Sobczak-Waliś podzieli się swoją pasją i wiedzą na temat starodruków z Działu Zbiorów Specjalnych Biblioteki Głównej. To wszystko na facebooku oraz kanale YouTube książnicy.

* Z okazji Tygodnia Bibliotek odbędzie się również wyjątkowa premiera teatrzyku Kamishibai. - Nasi bibliotekarze przeczytają i zaprezentują bajkę pt. Snyganki”, którą specjalnie dla czytelników kaliskiej biblioteki napisała i zilustrowała Agnieszka Zaśko. To wspólne przedsięwzięcie inscenizacyjne Joanny Piotrowskiej, Malwiny Nowackiej i Karola Pietrzaka z filii nr 9 oraz Grażyny Handke z filii nr 4. Serdecznie polecamy i zapraszamy na tę wyjątkową premierę w pierwszym dniu Tygodnia Bibliotek – 8 maja 2020 roku – zachęca Anna Kubiak z MBP.

* W tym czasie ukaże się również nowy tutorial „Podpisz się jak…”. Jego autorem jest Mateusz Halak, który zaprezentuje wyjątkową, szczególnie w erze mediów cyfrowych, umiejętność. Za pomocą pióra „sfałszuje” podpisy postaci historycznych. Nie jest to proste, natomiast Mateusz Halak – wielbiciel kaligrafii – wykonuje to perfekcyjnie. W pierwszej odsłonie „Podpisz się jak…” zobaczymy, jaki charakter pisma miał Franciszek Reinstein, słynny architekt, również kilku kaliskich budowli.

* Z okazji Tygodnia Bibliotek ukażą się również posty nawiązujące dosłownie do głównego hasła tegorocznych obchodów – „Zasmakuj w bibliotece”. Cykl „Czytam-Mniam” będzie przypominał, że są książki, przy lekturze których można wręcz zgłodnieć. Opisane w nich potrawy mogą stać się inspiracją dla wielu kulinarnych wyzwań. Przepisy prosto z literatury ukazywać się będą każdego dnia podczas Tygodnia Bibliotek na profilu facebookowym biblioteki. „Czytam-Mniam” zapewne przypomni wielu czytelnikom, że książki warto smakować.

* Filia nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu organizuje konkurs skierowany do osób niepełnosprawnych. - Od 8 maja zachęcamy do wykonywania prac pod hasłem „Świat w czasach pandemii”. Ze względu na okoliczności, ostateczna wersja powinna zostać utrwalona w formie elektronicznej i przesłana na adres mailowy Filii nr 3: . Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na profilu facebook naszej biblioteki – informuje Anna Kubiak.

Szczegóły konkursu, regulamin oraz karta uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej MBP: http://www.mbp.kalisz.pl/art,888,swiat-w-czasach-pandemii#skip

Wirtualnych atrakcji przygotowanych przez kaliską bibliotekę będzie w czasie Tygodnia Bibliotek znacznie więcej, dlatego książnica zachęca do śledzenia bibliotecznych profili w social media.

Opr. MIK, fot. MBP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/