Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Broniwoj

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Dziesiątki śniętych ryb w Szałe. Woda jest zatruta? WIDEO i FOTO

Co się dzieje ze zbiornikiem Szałe?- pytają zaniepokojeni wędkarze, którzy z dnia na dzień na brzegach zbiornika odnajdują coraz więcej śniętych ryb. Przy brzegach na wodzie unosi się co najmniej kilkadziesiąt sztuk śniętych sandaczy. W powietrzu czuć odór rozkładających się ryb.

Śnięte sandacze widać już przy brzegu tamy. Kolejne można znaleźć wzdłuż całego brzegu zalewu od strony Winiar. Po stanie rozkładu można ocenić, że niektóre z nich padły już dwa tygodnie wcześniej. Inne kilka godzin temu. Nad zbiornikiem unosi się wyraźny zapach padliny.  Stanisław Witkowski od lat wędkuje w Szałem, ale jak mówi takiego pomoru ryb jeszcze nie widział. – Zdarzały się w poprzednich latach, ale nigdy tyle – mówi wędkarz z Kalisza.

Zdaniem wędkarzy, fakt, że pomór dotyczy praktycznie tylko sandaczy, może wskazywać, że zjawisko to wynika z zanieczyszczenia wody przez działalność człowieka a nie jest naturalnym procesem. - Gatunek, którym jest sandacz, jest to ryba najbardziej czuła na wszelkiego rodzaju zmiany w składzie chemicznym wody. Jest to piękny drapieżnik i znakomite mięso, to jest najmniej odporny na przeżycie w brudnej wodzie – wyjaśnia Roman Nowicki, członek koła wędkarskiego Kalisz Miasto.  

Wędkarze podejrzewają, że za zatruciem wody może stać jeden z okolicznych zakładów. - Nie chcę rzucać oskarżeń, ale wiemy, kto od wielu lat zatruwa rzekę, która wpada do zbiornika i było kilka lat spokoju, ale najwyraźniej widać, że zaczynają się jakieś podtrucia. Jeśli nie będziemy o tym mówić, to nikt z tym nic nie zrobi, a temat umrze śmiercią naturalną – mówi Nowicki.

Wędkarze sprawę śniętych ryb będą zgłaszać odpowiednim służbom. Liczą też, że tym przypadkom pilnie przyjrzą się instytucje odpowiedzialne za ten zbiornik. Zanieczyszczenie Szałego nie dotyczy bowiem tylko wędkarzy, a wszystkich, którzy chcą korzystać ze zbiornika np. w celach rekreacyjnych.

M. Spętany, fot. i wideo: autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/