Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Wydarzenia

Ekonomik bił rekord ZDJĘCIA

Najczęściej czytają fantasy lub romanse. W bibliotece bywają bardzo często i nie tylko po obowiązkowe lektury. Dziś chcieli pokazać, że stereotypowy wizerunek młodego człowieka, który nie sięga po książki to mit. Dlatego uczniowie Ekonomika przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania. Kilkaset młodych osób, w towarzystwie nauczycieli, pedagogów i pracowników szkoły wspólnie czytało wybrany przez siebie tytuł. W ten sposób, po raz drugi już, bili też rekord Guinnessa.

Dlaczego warto czytać książki? Dają wiedzę, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo, ale też pozwalają się zrelaksować. Powodów, by odwiedzić księgarnię lub bibliotekę jest sporo. I mimo statystyk, książki mają wierne grono fanów. Także wśród młodych ludzi. Wystarczy trafić w ich upodobania, mówi Izabella Galuba – Bryja, nauczycielka i opiekunka biblioteki w Zespole Szkół Ekonomicznych w Kaliszu. - To książki które oni lubią, które pozwalają im w miły sposób spędzać czas, odreagować, zrelaksować się, poszerzyć zainteresowania.  Młodzież czyta sporo. Udało nam się pozyskać 15 tysięcy złotych na zakup nowych książek i to młodzież miała wpływ na wybór tego, co zostało zakupione i od tego momentu widzimy duże ożywienie wśród wypożyczających. Udało się nam przeprowadzić też dużo projektów edukacyjnych, które sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się książką.

Potwierdzają to uczniowie Ekonomika. - Książki kreują wyobraźnię, człowiek ma inne spojrzenie na świat. A u nas w bibliotece jest bardzo dużo książek i mamy w czym wybierać – mówi Dorota Kowalska, a jej koleżanki Maria Głąbicka i Paulina Majdańska dodają, że książki przenoszą czytelnika w inny świat. – Rozwijają wyobraźnię, ale też możemy być sam na sam ze swoją rzeczywistością. 

Młodzi ludzie mają wyrobione gusta. Ulubione gatunki i autorów.  Najczęściej sięgają po fantastykę i romanse, co potwierdza Dorota Kowalska. - Ja kocham romanse i dziewczynom poleciłabym książki Nicholasa Sparksa, chociaż on nie pisze typowych romansów. U niego jest bardzo dużo wątków kryminalnych, są powiązania z horrorami, dlatego nie są to ckliwe historie, przy których można tylko płakać, ale budują inny świat, w którym można się zatopić. -  Też kocham książki Sparksa i też je polecam, można zatopić się w historię i wczuć w sytuację bohaterów – dodaje Laura Nowak, a Daniel Krzak mówi, że najważniejsza jest fantastyka. - To inna rzeczywistość, można się w tym zatracić i przenieść do tego świata. Usposobić sobie różnych bohaterów ze sobą i swoim wnętrzem. Dlatego u mnie przeważa fantastyka, ale kryminały też.

Sięgają też po tytuły, które pozwalają zdobyć wiedzę poza podręcznikowym szablonem. - Poszukiwałam ułatwienia nauki korzystając z książek nie lekturowych, szkolnych – zdradza Weronika Kafel. - Natknęłam się na „Osobliwy dom”, gdzie autor opowiada historię obozów koncentracyjnych w inny sposób niż podręczniki w szkole. Dzięki temu łatwiej przyswoić wiedzę.

Dlatego w czwartek uczniowie, nauczyciele i pracownicy Ekonomika włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”. W tym roku zabawa miała drugą edycję. - Fajnie, że mogliśmy być częścią większej całości. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 430 tysięcy czytelników, w różnych miejscach Polski. Także na Giewoncie – przypomina Izabella Galuba – Bryja. - Mamy nadzieję, że dzięki temu ta społeczność czytelnicza jeszcze się powiększy. Punktualnie o 10 uczniowie, członkowie bibliotek szkolnych rozpoczęli wspólne czytanie. Jednoczyli się w przyjemności kontaktu z książką.

- Wspólne czytanie to dobra inicjatywa. Zwłaszcza czytanie na świeżym powietrzu. Szczególnie dla osób, które nie lubią siedzieć z książką. Tutaj obok mięli wiele osób, które czytały i pokazywały, że to może być fajne – zapewnia Daniel Krzak. 

Wspólne czytanie to zachęcanie do lektury i poznawania nowych tytułów a przy okazji bicie rekordu Guinnesa dzięki zabawie typu flash mob.  W ubiegłym roku się udało. Jak będzie w tym? Okaże się kiedy organizatorzy policzą dane z całego kraju. Uczniowie kaliskiego Ekonomika już teraz mogą być zadowoleni, że wyszli poza stereotypowe postrzeganie młodych ludzi i ich podejścia do czytania.

AW, zdjęcia autor, ZSzE w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/