Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kaliska cerkiew świętuje i zaprasza kaliszan do udziału w uroczystościach

Święto swoich patronów - Apostołów Piotra i Pawła oraz jubileusz 90-lecia poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę świątyni celebrować będzie w najbliższą niedzielę cerkiew prawosławna w Kaliszu. Po nabożeństwie odbędzie się koncert polsko-ukraińskiego zespołu wokalnego. Do udziału w uroczystościach proboszcz parafii Mirosław Antosiuk zaprasza wszystkich kaliszan i przyjezdnych, bez względu na wyznanie.

Obchody będą celebrowane w niedzielę, 14 lipca podczas nabożeństwa o godzinie 10.00 w cerkwi przy ul. Niecałej 1. Liturgii przewodniczyć będzie Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Prawosławny Biskup Łódzki i Poznański.

Z kolei o 15.00 w pięknych wnętrzach kaliskiej cerkwi odbędzie się koncert polsko-ukraińskiego zespołu wokalnego „Dziczka” pt. Jak przedziwne Twe imię, na który złożą się ukraińskie ludowe pieśni religijne. „Dziczka” wykonuje pradawne pieśni ludowe, zachowane wyłącznie w przekazach ustnych, rozpowszechnianych z pokolenia na pokolenie. Swój repertuar zespół przejął bezpośrednio od artystów ludowych Podola, Polesia i Wołynia. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Wyznawcy prawosławia, nieprzerwanie obecni na kartach historii Kalisza, współtworzyli tradycje wielokulturowego i wielowyznaniowego miasta, a kaliska Parafia Prawosławna od ponad 240 lat gromadzi wiernych tego obrządku.

Kamień węgielny pod budowę kolejnej w dziejach miasta cerkwi, poświęcony został w 1929 r. Neoromański budynek świątyni, według projektu Michała Zenowicza, powstał w latach 1929-1932. Usytuowany malowniczo wśród parkowej zieleni, stanowi cenny zabytek sakralny Kalisza i Wielkopolski.

Proboszcz Mirosław Antosiuk zaprasza kaliszan do odwiedzenia cerkwi podczas święta parafialnego oraz wspólnego udziału w koncercie.

MIK, fot. Anna Błaszczyk

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/