Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 22 październik 2021 Godzina:
imieniny: Glikeria, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kaliszanin wyruszył w samotny rejs dookoła świata ZDJĘCIA

Od soboty jest już na morzu. Przed nim rok samotnej podróży, bez zawijania do portu. 29-letni kaliszanin Bartek Czarciński wyruszył 4 czerwca w rejs dookoła świata. Płynie na samodzielnie wybudowanej łodzi. W Gdyni żegnali go rodzice, 1,5-roczna córeczka przyjaciele i przedstawiciele kaliskiego Ratusza - w sumie kilkadziesiąt osób.

Do rejsu życia przygotowywał się 6 lat. „Perła” powstawała w hangarze pod Kaliszem i została samodzielnie zbudowana przez kapitana Czarcińskiego. Bartek mógł liczyć na duże wsparcie rodziców, którzy wspierają jego pasję od 20 lat. Ojciec Bartka pomagał nawet przy budowie łodzi, na której teraz płynie. 

Pierwsza taka wyprawa od 36 lat

Na pokładzie samodzielnie zbudowanej, zaledwie 8 - metrowej łodzi Bartek Czarciński zamierza opłynąć Ziemię bez zawijania do portu. Wyznaczył sobie na to rok i w ten sposób chce powtórzyć wyczyn słynnego żeglarza Henryka Jaskuły, który w podobny rejs wyruszył z Trójmiasta 36 lat temu, a teraz doradzał Bartkowi przed jego wyprawą. Jak mówił jakiś czas temu kaliszanin, pan Henryk bardzo przeżywa jego podróż.

Wyprowadzenie jachtu „Perła” w Gdyni w rejs dookoła świata odbyło się z Portu Marina Delpha na rzece Wisła Śmiała. W sobotę, 4 czerwca młodego żeglarza żegnało kilkadziesiąt osób, w tym jego żona i 1,5-roczna córeczka. Przed startem kapitan w raz z rodziną i przyjaciółmi zjadł ostatni „normalny” obiad. Przez najbliższe 365 dni będzie żywił się wyłącznie jedzeniem, które zostało wcześniej zliofilizowane. Takiej obróbce poddano niemal 400 kg domowych obiadów, w tym 250 porcji różnych zup. 

Przed nim 28 tysięcy mil morskich

Żeglarz popłynie trasą trzech przylądków. Po przepłynięciu całego Atlantyku, ominie lewą burtą Przylądek Dobrej Nadziei, Australię i Nową Zelandię dołem oraz Przylądek Horn. Wróci z powrotem Atlantykiem na Morze Północne, a potem przez Cieśniny Duńskie na Bałtyk. Przez rok ma zamiar przepłynąć 28 tysięcy mil morskich. Położenie Bartka na morzu można śledzić za pomocą specjalnej aplikacji Explore.delorme.com.

Przed wypłynięciem, Bartek Czarciński podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wyprawy. Okolicznościowe dyplomy uznania przekazał osobiście darczyńcom i sponsorom, którzy pomogli mu w realizacji marzenia. Płyną oni razem z Bartkiem; umieścił zdjęcia darczyńców na burcie jachtu.

Całkowity koszt przygotowań i wybudowania łódki wyniósł Bartka około 300 tysięcy złotych. Sprzęt do łączności ze światem zapewnili sponsorzy, w tym m.in. Miasto Kalisz. Takich wypraw dookoła globu było wiele, jednak pierwszy raz w historii człowiek opłynie Ziemię na samodzielnie zbudowanej łodzi bez zawijania do portu. Bartku, trzymamy kciuki i do zobaczenia za rok!

MG, fot. UM Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/