Wydarzenia - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Kryspina, Gerald

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Wydarzenia

Kaliszobranie – setne, ale czy ostatnie? ZDJĘCIA

Sto „miastoznawczych” spacerów przez prawie 10 lat – to liczbowe podsumowanie popularnej w naszym mieście cyklicznej imprezy pod nazwą „Kaliszobranie”, w ramach której mieszkańcy w atrakcyjny sposób mogli pogłębiać swoją wiedzę na temat historii Kalisza. Jej pomysłodawca, Piotr Sobolewski, zaprosił wszystkich na uroczyste spotkanie podsumowujące, ogłaszając tym samym koniec „Kaliszobrania”.

Pierwsze Kaliszobranie, które  odbyło się 21 lutego 2009 roku, poświęcone było kaliskiemu prawosławiu, więc „miastoznawcza” wędrówka zaczęła się przy cerkwi. Na finał cyklu jego pomysłodawca, Piotr Sobolewski, zaprosił wszystkich do sali koncertowej Szkoły Muzycznej, która stoi niemal obok. „W ten sposób historia zatoczyła koło” – powiedział nam popularny przewodnik PTTK. Żegnając się z bywalcami kaliszobrań Sobolewski opowiedział o najważniejszych „Wizytach i uroczystościach w dziejach Kalisza" i podsumował „spacerową dekadę”, inkrustując swe wspomnienia zdjęciami z 99 spotkań z kaliszanami.

W imieniu władz miasta przewodnikowi podziękował wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek w asyście naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Grażyny Dziedziak. Podkreślił, że są to słowa wdzięczności za to, co Piotr Sobolewski zrobił do tej pory, ale też nadziei, że swego popularyzatorskiego dzieła jednak nie zakończy. „Pana sposób opowiadania, oprowadzania po Kaliszu jest bardzo ciekawy, wręcz tajemniczy. Mam nadzieję, że rozważy Pan moje słowa, bowiem w imieniu miasta, a jeszcze bardziej w imieniu własnym, mówię, że mojej zgody na Pana koniec nie ma” – powiedział Grzegorz Kulawinek, z trudem kryjąc wzruszenie.

Piotr Sobolewski oficjalnego stanowiska nie zajął, ale w rozmowie z naszym dziennikarzem przyznał, że „jego asertywność została poddana wielkiej próbie”. Tym bardziej, że setne, pożegnalne „Kaliszobranie” było niezwykle emocjonujące. Przekształciło się w uroczysty benefis przewodnika, któremu wiele serdeczności przekazali także m.in. Halina Marcinkowska, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Kaliszu oraz Mateusz Przyjazny, prezes Kaliskiego Oddziału PTTK im. Stanisława Graevego. Reprezentantka „kaliszobrańców”, czyli tych, którzy byli stałymi uczestnikami spacerów, wręczyła Piotrowi Sobolewskiemu 10 róż w podziękowaniu za minione 10 lat i różę sto pierwszą z nadzieją na kontynuację cyklu.

Dodatkową atrakcją setnego Kaliszobrania był koncert przygotowany przez uczniów i nauczycieli PSM oraz – zamiast jubileuszowego tortu – degustacja kaliskich smakołyków, czyli Grześków i andrutów.

R. Kuciński, zdj. UM Kalisz

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/